
No właśnie biorąc pod uwagę konta, na które przelewane są nasze pensje, tutaj nie możemy liczyć na praktycznie żadne oprocentowanie i nawet nie warto tego porównywać czy też o tym wspominać.
A jak jest z kontem oszczędnościowym. Wydawałoby się, że jest to niezłe rozwiązanie, aby trochę zaoszczędzić i tym samym trochę zarobić.
Oprocentowanie kont oszczędnościowych w najpopularniejszych bankach w dla osób prywatnych w Szwajcarii:
- Konto oszczędnościowe UBS - 0,05 %
- Konto oszczędnościowe Credit Suisse 0,05 %
- Konto oszczędnościowe Raiffeisen - 0,15%
- Konto oszczędnościowe La Poste (poczta) - 0,2%
- Konto oszczędnościowe BCN/BCV - 0,2%/0,1 %*
Biorąc pod uwagę te fakty, musimy stwierdzić, że konta oszczędnościowe w Szwajcarii nie przynoszą właściwie żadnych zysków, a środki, które na nich umieszczamy mają ograniczoną dostępność.
Z tego właśnie powodu większość osób mieszkających na stałe w Szwajcarii szuka innych rozwiązań, które będą mogły ochronić środki przed stratami lub przynieść zyski. Jakie rozwiązania są dostępne ?Rozwiązania w zależności od ryzyka oraz horyzontu jaki mamy przed sobą mogą się różnić:
- Inwestycje (fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje)
- Trzeci filar
Inwestycje są nawet te bezpieczne mogą nam dać około 2-4 % rocznie (netto) co daje około 10 razy więcej niż konto oszczędnościowe.
Najlepszym rozwiązaniem w Szwajcarii dzięki możliwości oszczędzania podatku jest trzeci filar. Zwroty podatkowe są największym zyskiem, ponieważ są gwarantowane przez państwo szwajcarskie każdego roku podatkowego. Ta opcja może dać rocznie nawet 35% zysku (w zależności od poziomu zarobków, sytuacji rodzinnej oraz kantonu, należy to indywidualnie przeanalizować.
Inwestycja dają możliwość zysku i możemy je podjąć na krótki, średni lub długi okres, natomiast trzeci filar to bardziej długoterminowe podejście.
Podsumowując, w zależności od waszej sytuacji warto pomyśleć o jednej z tych opcji jeżeli
planujecie zostać na dłuższy czas w Szwajcarii tak, aby nasze ciężko zarobione pieniądze nie traciły na wartości na kontach oszczędnościowych.
*bez uwzględniania kont promocyjnych oraz kont dla młodych (do 23 lat)