niedziela, 6 kwietnia 2014

Pierwszy filar w Szwajcarii - podstawowe Informacje

Kontynuując rozpoczętą walkę w celu wyjaśnienia tego jak działa system zabezpieczenia emerytalnego w Szwajcarii warto byłoby przeanalizować każdy z filarów. Dzisiaj kilka słów o pierwszym z nich czyli AVS- AHV, czyli ubezpieczeniu na "starość".

Mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz kobiety, po 64 roku życia mają prawo do emerytury. Jej wypłata może być przyśpieszona o rok lub dwa ( obniżenie świadczenia o 6,8% za każdy rok wcześniej). Emerytura w Szwajcarii może być również "opóźniona", od jednego do pięciu lat, wtedy mamy do czynienia z podwyższeniem świadczenia od 5,2 % do 31,5% w zależności jak długi okres powyżej wieku emerytalnego będziemy jeszcze pracować.
Pod pewnymi warunkami osoby pobierające emeryturę mają prawo do renty na dzieci .

Biorąc pod uwagę dane demograficzne czyli problem starzejącego się społeczeństwa, który widzimy w całej Europie. Dlatego też świadczenia z 1 filaru nawet w Szwajcarii w dłuższym okresie będą dużo niższe.

Dlatego zdecydowana większość osób w Szwajcarii ma indywidualne konto emerytalne czyli 3 filar, który dzięki możliwym oszczędnościom podatkowym jest bardzo interesującym rozwiązaniem, które zapewnia prywatne zabezpieczenie emerytalne.

Zgodnie ze stwierdzeniem "umiesz liczyć, licz na siebie", zabezpieczenie emerytalne w Szwajcarii w postaci 3 filaru , związane również z gwarancją środków jest dla osób, które tutaj mieszkają szansą, by skorzystać z jednego z najlepszych systemów na świecie.

W razie pytań dotyczących 1,2,3 filaru dzwońcie ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz