niedziela, 4 maja 2014

II filar pytania i odpowiedzi !

Kontynuując ostatnie rozwiązania i przeglądając dokument jakie otrzymujemy normalnie na początku każdego roku lub zaraz po rozpoczęciu pracy .

Przeglądając dalej możemy zauważyć

3. Kapitał emerytalny (Alterguthaben)

kapitał jaki już zebraliśmy pracując w Szwajcarii na emeryturę oraz kapitał, który przewidziany jest na emeryturę biorąc pod uwagę iż będziemy pracowali w tej samej firmie oraz zarabiali tak jak w momencie otrzymania certyfikatu.  Oprocentowanie jakie mamy w II filarze jest teraz bardzo niskie co związanie jest z sytuacją finansową instytucji II filaru oraz ekonomi szwajcarskiej generalnie.

4. Wartość rocznej emerytury

W momencie przejścia na emeryturę w Szwajcarii kapitał zebrany w II filarze może być zamieniony na roczny emeryturę.  Według aktualnego prawa kapitał zebrany do czasu emerytury zamieniany jest na emeryturę roczną w relacji 6,8%  tzn. 399'063*0,068= 27'136 CHF rocznie.

Dodatkowa informacja jest taka iż w momencie, gdy przechodzimy na emeryturę i mamy dziecko, które jest jeszcze w trakcie nauki mamy prawo do renty dla dziecka emeryta.- nie będę opisywał tutaj jednak szczegółów ze względu na to, że nie jest to sytuacja na tyle powszechna.

Dane przestawione powyżej to tylko przykład, natomiast w każdym przypadku będzie to wyglądało troszeczkę inaczej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza