niedziela, 23 listopada 2014

Zabezpieczenie na życie dla siebie oraz rodziny

Wiele spotkań w listopadzie to zazwyczaj kwestia ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii.

Dzisiaj jednak chciałbym obalić pewien mit, który od dłuższego czasu krąży wśród wielu osób posiadających pozwolenie B czyli tak naprawdę większości z nas.

Co to takiego?

A mianowicie mam tutaj na myśli oszczędności w trzecim filarze w Szwajcarii oraz fakt iż osoby posiadające pozwolenie (ausweis, permit) na pobyt B nie mogą odliczać go od podatku.

Jak najbardziej trzeci filar w Szwajcarii można odliczyć od podatku ! TAK! I nawet nieźle daje nam to zarobić ponieważ zwrot podatku po każdym okresie rozliczeniowym dokonywany jest na konto bankowe !

Pracuję na co dzień z wieloma osobami, które pochodzą z zagranicy i posiadają właśnie pozwolenia typu B i jak najbardziej korzystają z odliczeń podatkowych. Ja również z tego korzystam. 

Wiele osób mówi mi iż nie wiedzą jak to funkcjonuje, i że nie rozliczają się z podatku to w jaki sposób mogą coś odliczyć?

Wygląda to w sposób następujący:

1. Zakładamy trzeci filar dzięki, któremu możemy oszczędzać na emeryturą oraz zabezpieczyć rodzinę w przypadku śmierci.

2. Otrzymujemy dokument (zaświadczenie) o odprowadzanych składkach na początku każdego roku.

3. Przesyłamy ten dokument wraz z wnioskiem o dodatkowe odliczenia podatkowe dla osób posiadających podatek od źródła (quellensteuer, Impot a la source)

Przykład dla kantonu Neuchatel:
http://www.ne.ch/autorites/DFS/SCCO/Documents/IS/F7132_DeductionsSupplementairesIS.pdf

RADA:

Każda osoba, która płaci podatki w Szwajcarii oraz posiada pozwolenie B, może odliczyć trzeci filar od podatku. Dlatego warto przemyśleć ten fakt, ponieważ czy to jesteśmy tutaj czy w Polsce musimy oszczędzać na emeryturę ! Jeżeli nie mamy możliwości wpłacać maksymalnej kwoty (6739 chf rocznie/2014) to warto rozpocząć od podstaw czyli nawet 100 lub 200 franków miesięcznie co da nam już bardzo dobre zabezpieczenie na przyszłość.


1 komentarz:

  1. Witam! Mam pytanie, gdzie znajde odpowiednie druki aby od Quellensteuer odliczyc wplate na 3 filar. Mieszkam w kantonie Bern. Dziekuje

    OdpowiedzUsuń