niedziela, 18 października 2015

Hipoteka cz.3


Aby móc zrealizować sen o zostaniu właścicielem domu lub mieszkania w Szwajcarii kilka warunków musi zostać spełnionych. Jako osoba kupująca czy też budująca dom co do zasady wszyscy powinni mieć 20% wartości domu lub mieszkania jako środki własne.

Środki, tak jak widzieliśmy w poprzednich częściach artykułu mogą pochodzić z oszczędności, środków zgromadzonych na 2 czy też trzecim filarze (specyficzne warunki dla każdego z nich).

Reszta potrzebnego kapitału do zakupu nieruchomości, minimum 80% otrzymujemy w postaci kredytu hipotecznego. Aby stwierdzić naszą możliwości jej finansowania, wyliczana zostanie przez każda instytucję nasza zdolność finansowa, czyli zdolność do spłacenia zadłużenia. Cel tych wyliczeń jest związany z gwarancją, że będziemy mogli w długim terminie udźwignąć koszty związane z kredytem hipotecznym.

Zdolność finansowa liczona jest według określonych reguł: aby sytuacja była stabilna koszty kredytu hipotecznego (oprocentowanie 5 % (w razie kiedy stopy % wzrosły),amortyzacja,koszty utrzymania domu, koszty reparacji) nie mogą przekraczać 1/3 naszego rocznego dochodu brutto.

W każdej instytucji może różnić się to minimalnie jeżeli chodzi o wyliczanie kosztów.


WAŻNE:

Aby móc starać się o zakup domu czy też mieszkania musimy posiadać środki własne, które pochodzą w największym stopniu z naszych oszczędności oraz trzeciego filaru. Trzeci filar jest o tyle dobrym rozwiązaniem, gdyż oszczędzając na nasz dom jednocześnie oszczędzamy na podatkach (i w Szwajcarii właściwie każda dorosła osoba posiada zabezpieczenie w 3 filarze.)Bardzo ważna w drugiej kolejności będzie nasza zdolność finansowa, gdzie bardzo ważnym punktem jest zabezpieczenie kredytu (w przypadku śmierci czy też inwalidztwa co wiąże się najczęściej z wykupieniem dodatkowego zabezpieczenia w postaci trzeciego filaru (dla osób, które go nie posiadają lub nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia).

więcej: http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/hipoteka/

4 komentarze:

  1. 20% to i tak mniejszy wkład własny niż w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie nie tak, źle. Można by rzec, że w Polsce bywa ciężej, niestety.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie to i dobrze, że jest potrzeba posiadania wkładu własnego. Zawsze to jakieś dodatkowe zabezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wkład własny często niszczy marzenia o posiadaniu mieszkania.

    OdpowiedzUsuń