niedziela, 3 kwietnia 2016

Zakładanie działalności gospodarczej w Szwajcarii

Zakładanie działalności gospodarczej w Szwajcarii

Coraz więcej osób w Szwajcarii jest zainteresowanych własną działalnością gospodarczą w Szwajcarii. Dzięki opracowaniu  E. Zuba, A. Strzempa udało znaleźć się najlepsze źródła informacji, które istnieją w kilku językach. 

Założenie własnej działalności gospodarczej w Szwajcarii jest względnie proste. Specjalnego zezwolenia wymagają tylko niektóre dziedziny działalności (określone w regulaminie Konfederacji:zawody medyczne) oraz dziedziny uregulowane przepisami kantonalnymi (ruch drogowy, itd.).

Założenie zwykłej działalności gospodarczej może właściwie odbyć się bez jakichkolwiek formalności. Dopiero później, przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania numeru VAT oraz może wybrać inną formę przedsiębiorstwa, która będzie lepiej dopasowana pod względem prawnym i podatkowym do prowadzonej przez siebie działalności.
>>> więcej o formach prawnych przedsiębiorstw [język FR, DE, IT]

Podstawowym zadaniem osoby zakładającej firmę jest umiejętne połączenie głównych elementów, na ktόrych opiera się działalność gospodarcza. Są to: produkt, rynek oraz sposoby finansowania.

Wiele instytucji oraz organizacji partnerskich oferuje swą pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej, ktόra wymaga przedsięwzięcia kilku formalności administracyjnych. Pomogą nam w tym kantonalne centra promocji gospodarczej oraz  inni partnerzy, jak np. centra tworzenia firm. Służą one pożytecznymi radami, a nawet oferują na korzystnych warunkach pomieszczenia lub usługi.
>>> więcej [język FR, DE, IT]

Państwo nie przyznaje bezpośredniego wsparcia finansowego przy tworzeniu nowych przedsiębiorstw. Wyjątek stanowią osoby bezrobotne, które zamierzają założyć własną działalność gospodarczą. W tym przypadku,  fundusz ubezpieczeniowy dla bezrobotnych (fr.: l'assurance-chômage, niem.; Arbeitslosenversicherung, włos.; assicurazione contro la disoccupazione) dysponuje odpowiednimi środkami wsparcia.
>>> więcej [język FR, DE, IT]

Ponadto, w niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie indywidualnego wsparcia dla rozwoju własnej działalności gospodarczej. Należy wspomnieć rόwnież o programie coachingu CTI Start up, ktόry prowadzony jest przez Agencję Promocji i Innowacji (CTI).
>>> więcej [język ANG]

Innowacyjne przedsięwzięcia (w ramach start-up’u oraz spin-off’u) mogą starać się o pomoc finansową w ramach europejskiego programu wsparcia dla innowacyjnych projektów Eurostars.
>>> więcej [język FR, DE, IT]

Ważne: 
Nie udzielam porad administracyjnych wszelkich informacji Udzielą Państwu szwajcarskie urzędy lub kancelarie prawne.
Każda osoba posiadająca włąśną firmę potrzebuje natomaist planu finansowego zwiazanego z zabezpieczeniem dochodu, emerytury , a także ubezpieczeniem firmy. W tym jak najbardziej mogę pomóc. 

6 komentarzy:

 1. Bardzo konkretnie. Myślę, że takie informacje są bardzo przydatne i być może okażą się pomocne komuś, kto planuje założyć swoją działalność w Szwajcarii. Bowiem coraz więcej przenosi swoje firmy za granicę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic dziwnego, że przenoszą swoje firmy za granice, skoro w Polsce dzieje się co wszyscy widzimy... PiS niszczy nasze państwo wiec nic tu po nas !

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawy artykuł, zawsze się zastanawiałem jak to jest w Szwajcarii z zakładaniem firmy

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł, minęło już jednak 2 lata od Twojego wpisu. Zmieniło się coś od tego czasu w tej kwestii? Są może jakieś poradnik krok po kroku jak założyć działalność w Szwajcarii? Chodzi mi o coś takiego jak np. na na stronie ifirma.pl. Na razie prowadzę działalność w Polsce ale myślę o przeniesieniu firmy do Szwajcarii właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla klientów posiadam specjalny poradnik ,krok po kroku odnośnie tego jakie sąmozliwości oraz o czym należy pamiętać.

  https://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/kontakt/

  OdpowiedzUsuń