wtorek, 12 lipca 2016

Zabezpieczenie dochodu prowadząc własną działalność gospodarczą

Własna działalność gospodarcza w Szwajcarii to dla wielu osób marzenie. Bardzo cieszy mnie, że coraz więcej osób myśli i pyta o kwestie zakłądania własnej działalności gospodarczej.

W tej dziedzinie chciałem się dzisiaj skupić na kwestii zabezpieczenia dochodu.

Biorąc pod uwagę osobę,  która prowadzi własną działalność gospodarczą kwestia zabezpieczenia dochodu jest najważniejszą jaką należałoby się zająć przy zakładaniu działalności. Ze względu na fakt iż nie ma żadnego zabezpieczenia w krótkim terminie oraz w długim terminie przedsiębiorcy są zabezpieczeni jedynie poprzez obowiązkowy I filar, który jest bardzo niski w związku  z często zgłaszanymi jak najniższymi przychodami (tak, aby płacić niskie składki).

Co dzieje się jeżeli przedsiębiorca ulega wypadkowi lub dotyka go choroba??

W krótkim okresie (do 720 dni) nie posiada żadnego zabezpieczenia. 

Co dzieje się z pensją jeżeli taka sytuacja się przyciąga i brak jest możliwości pracy w długim okresie???

Osoby prowadzące własna działalność w większości przypadków nie posiadają II filaru , a jedynie zabezpieczenie z I filaru na bardzo niskim poziomie, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie i życie w Szwajcarii.

Co zrobić w tych przypadkach ??

- W krótkim terminie należy wykpić ubezpieczenie od utraty zarobku. Jego wypłata zacząć się może po 7, 14, 21, 30 lub 60  dniach.

-W długim okresie należy wykupić, zabezpieczenie które będzie obowiązywało do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego (tzw. renta) może ona być wybrana poprzez III filar (przedsiębiorca może odliczać składki "od podatku") oraz oszczędzać na emeryturę będąc jednocześnie zabezpieczonym w przypadku choroby i wypadku lub skorzystać z zabezpieczenie (bez składek oszczędnościowych).

Ważne

W przypadku własnej działalności gospodarczej zawsze angażujemy wiele wysiłków w pracę oraz rozwijanie działalności. W wielu przypadkach odbija się to na zdrowiu. Dlatego każda osoba prowadząca własną działalność w Szwajcarii powinna zabezpieczyć się w krótkim jak i długim okresie.

Najlepiej w tych przypadkach przeanalizować kwestię podatkową, zabezpieczenie oraz oszczędności. 
Analiza finansowa 2 komentarze:

  1. Bardzo fajny artykuł! Dziękuję że się podzieliłeś swoją wiedzą, bardzo miło mi się czytało! Ja również prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i powiem Wam że na początku było trudno i spodziewałam się zupełnie innych zarobków, ale z czasem wszystko się udało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to dotyczy nas wszystkich nie tylko w Szwajcarii ale w każdym kraju :)

    OdpowiedzUsuń