wtorek, 19 sierpnia 2014

Po przeprowadzeniu się do Szwajcarii, co nas czeka??

Każda osoba, która przeprowadza się do Szwajcarii podobnie jak było to w moim przypadku kilka lat temu zastanawia się co powinna zrobić na początku i co potrzebuję jeżeli chodzi o kwestie finansów i ubezpieczeń w Szwajcarii???

Dzisiaj wyjaśnię wszystko w kilku słowach z finansowego oraz ubezpieczeniowego punktu widzenia.

1. Ubezpieczenie zdrowotne

System ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii jest specyficzny i różni się od systemów ubezpieczeń zdrowotnych w innych krajach. W Szwajcarii każda osoba musi sama pomyśleć i wybrać ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe. W Szwajcarii istnieje około 70 kas chorych, więc warto wybrać dobrze jeżeli chodzi o jakoś oraz cenę. W przypadku braku wyboru ubezpieczenia zdrowotnego po przyjeździe do Szwajcarii mogą czekać na nas dotkliwe konsekwencji.

2. Ubezpieczenie mieszkania, OC oraz ubezpieczenie prawne

Jedna z najważniejszych rzeczy w Szwajcarii to ubezpieczenie mieszkania oraz OC. Ubezpieczenie OC dla osób prywatnych bardzo często jest obligatoryjne przy wynajmowaniu mieszkania.
Ubezpieczenie prawne to ubezpieczenie szczególnie ważne dla osób, które nie znają Szwajcarskiego prawa i często mogą być poprzez to wykorzystywane. Adwokaci w Szwajcarii to w zależności od regionu koszt około 250-350 CHF za godzinę. Ubezpieczenie prawne na rok dla całej rodziny to koszt około 350 CHF rocznie.

3. Ubezpieczenie samochodu 

Zmiana prawa jazdy oraz ubezpieczenia samochodu powinno odbyć się do 12 miesięcy pobytu w Szwajcarii. Jazda bez wymienionego prawa jazdy lub bez szwajcarskiego ubezpieczenia po przekroczeniu tego okresu może drogo kosztować.

4. Zabezpieczenie siebie oraz rodziny

Analiza zabezpieczenia socjalnego/prywatnego w przypadku choroby, inwalidztwa czy też śmierci w rodzinie jest bardzo ważna. Osoby, które przyjeżdżają do Szwajcarii nie nabywają od razu praw do dobrego (wystarczającego do normalnego funkcjonowania ) zabezpieczenia socjalnego dlatego bardzo ważnym aspektem jest przeanalizowanie zabezpieczenia rodziny oraz przedsięwzięcie odpowiednich zabezpieczeń.


 Oto kilka najważniejszych punktów, o których na początku warto zawsze pamiętać. 


1 komentarz: