piątek, 3 października 2014

W jaki sposób można "odliczyć od podatku" trzeci filar w Szwajcarii??

Biorąc pod uwagę debatę jaka się rozpętała, o tym w jaki sposób kiedy oraz ile można "zyskać" dzięki trzeciemu filarowi w Szwajcarii postanowiłem napisać, o tym krótki artykuł.

Tak jak wspomniałem wcześniej to ile będziemy mogli "odliczyć podatku" zależy od:

  • miejsca zamieszkania,  w zależności od tego w jakim kantonie mieszkamy, możliwość odliczeń może się zdecydowanie różnić.
  • sytuacji rodzinnej, w zależności od tego czy jesteśmy stanu wolnego, małżeństwem oraz czy mamy dzieci czy też nie, sytuacja i możliwość odliczeń trzeciego filaru może się diametralnie różnić.
  • rocznych zarobków,  poziom podatków w Szwajcarii jest progresywny co oznacza (biorąc pod uwagę jedynie kryterium zarobków), iż im więcej zarabiamy, tym więcej podatku będziemy płacili.
Dzięki tym informacjom można obliczyć kwotę jaką można odzyskać dzięki odliczeniu podatkowemu. Obliczenie tych informacji, odbywa się indywidualnie w zależności od sytuacji każdej osoby.

 Przechodząc do tego, jak to funkcjonuje w praktyce?

Wygląda to w sposób następujący, każda osoba w zależności od tego czy ma pozwolenie L, B czy też C i rozlicza się jak każdy szwajcar, może skorzystać z odliczeń podatkowych dzięki trzeciemu filarowi, który co do zasady jest dostępny dla każdego i przewidziany, na pokrycie oraz uzupełnienie środków na emeryturę.

Pozwolenie L

Przy tym pozwoleniu na pobyt, istnieje niewiele możliwości tego typu odliczeń, natomiast jeżeli są osoby , które mają zamiar zostać w Szwajcarii na długie lata jest możliwość znalezienia takiego rozwiązania.

Pozwolenie B 

Najpopularniejsza sytuacja, kiedy to zastanawiamy się po kilku latach co zrobić i jak zaoszczędzić na wysokich jakby nie patrzeć podatkach w Szwajcarii, jeżeli chodzi o trzeci filar nie ma problemu ze znalezieniem rozwiązania porównując różne opcje na rynku. Możliwość odliczenia trzeciego filaru, która posiada wielką zaletę, a mianowicie każdego razu kiedy składamy zapytanie o dodatkowe odliczenia podatkowe, po rozliczeniu środki przelewane są nam bezpośrednio na konto bankowe podane w zapytaniu. (przykład dokumentu:
http://www.ne.ch/autorites/DFS/SCCO/Documents/IS/F7132_DeductionsSupplementairesIS.pdf)

Pozwolenie C (rozliczenie podatkowe)

W tym przypadku, trzeci filar nie zostanie nam zwrócony bezpośrednio na konto bankowe, natomiast wpłynie na podatki w kolejnym roku rozliczeniowym obniżając je.


Przykład: 

Opuszczając przypadki skrajne, można znaleźć bardzo wiele osób, dla których "zyski" podatkowe każdego roku mogą wynosić 20-25 % wpłaconej kwoty na trzeci filar.
Biorąc pod uwagę, że każda osoba pracująca i posiadająca 2 filar w Szwajcarii ma prawo wpłacić rocznie na drugi filar 6739 CHF (rok 2014), odliczenia są znaczne.

W przypadku najczęściej występującym czyli pozwolenie B (podatek od źródła), np. wpłacając 300 CHF miesięcznie, i posiadając 25% odliczenia. W następnym roku zostanie nam zwrócona na konto bankowe kwota w wysokości

300*12= 3600 CHF, 3600*0,25= 900 CHF


Dla osób zainteresowanych trzecim filarem w Szwajcarii służę pomocą. 2 komentarze:

  1. Każde państwo ma swoje zasady. Nie dziwi mnie, że jest tak ciężko się odnaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wskoczyłem na tego bloga całkiem niezamierzenie, ale okazało się, że można prowadzić go w sposób zachecający do czytania. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń