piątek, 13 maja 2016

Macierzyństwo w Szwajcarii

Wszystkie mamy, który wykonują pracę zarobkową (są zatrudnione, prowadzą własną działalność gospodarczą, otrzymują zasiłek bezrobotny czy też pracują w firmie męża lub członka rodziny) posiadają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Tzw. tacierzyńskie, urlop ojcowski płatny, nie jest na ten moment przewidziany w prawie szwajcarskim. 

Długość i wartość świadczenia macierzyńskiego 
 
Osoby pracujące- w pełnym wymiarze godzin, a także w częściowym - mają prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego o długości 98 dni (14 tygodni) od momentu, kiedy taki urlop został przyznany. W momencie, kiedy Mama wcześniej wróci do pracy traci prawo do świadczenia.
Mamy mają prawo do 80% wynagrodzenia w formie świadczenia pieniężnego, natomiast maksymalnie 196 chf dziennie. Różnego rodzaju prawa kantonalne czy też kontrakt o pracę może przewidywać inne lepsze warunki świadczeń.

W pierwszych 8 tygodniach po porodzie Mama ma zakaz pracy.

Warunki  

Aby móc otrzymywać świadczenia macierzyńskie dana osoba musi być ubezpieczona poprze AVS/AHV przynajmniej przez 9 miesięcy przed porodem oraz pracować przez okres pięciu miesięcy przed porodem.

Jeżeli przed porodem Kobieta jest na zasiłku bezrobotnym lub nabyła do niego prawo również ma prawo do świadczeń macierzyńskich.

Początek urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński rozpoczyna się w momencie narodzenia dziecka

Czy pracodawca może zwolnić Kobietę w trakcie urlopu macierzyńskiego. 

Nie, pracodawca nie ma takiego prawa.


Dokładne informacje można znaleźć w tych poradnikach:

https://www.seco.admin.ch/seco/fr/home/Publikationen_Dienstleistungen/Publikationen_und_Formulare/Arbeit/Arbeitsbedingungen/Broschuren/mutterschaft-_-schutz-der-arbeitnehmerinnen.html 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza