niedziela, 4 września 2016

Najważniejsze ubezpieczenia, które każdy powinien posiadać w Szwajcarii !!

Dzisiaj chciałem wam opisać kilka ubezpieczeń, które są najważniejsze dla każdej osoby (rodziny) w Szwajcarii.  Nikt z nas nie lubi wydawać ciężko zarobionych pieniędzy, ale czasami lepiej jest wydać mniejszą kwotę oraz być dobrze zabezpieczonym niż narażać się na potężne koszty i straty, gdy coś wydarzy się nie po naszej myśli. A jak wiemy w Szwajcarii koszty specjalistycznych porad czy też koszty samego utrzymania są potężne.

Ale do rzeczy zapewne zastanawiacie się jakie ubezpieczenia są najważniejsze z punktu widzenia osoby przyjeżdżającej do Szwajcarii, która zostaje tutaj na kilka-kilkanaście lat lub na dłużej.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne, jest w Szwajcarii obowiązkowe. Składa się ono z ubezpieczenia podstawowego, które posiada wiele braków (detale :http://szwajcaria-finanse.blogspot.ch/2014/07/braki-w-podstawowym-ubezpieczeniu.html). Ubezpieczenie dodatkowe możemy posiadać w trzech wersjach:

-Standardowa; zabezpieczająca najważniejsze braki w ubezpieczeniu podstawowym (minimum dla każdego)

-Półprywatna; wyższa klasa ubezpieczenia z możliwością wybrania lekarza specjalisty w przypadku zabiegu lub operacji (ordynator, najlepszy specjalista w całej Szwajcarii w danej dziedzinie) oraz lepsze warunki w szpitalu można powiedzieć VIP.

-Prywatne; możliwość wyboru lekarza (w kwestii zabiegu), fantastyczne warunki szpitalne, możliwość leczenia właściwie na całym świecie.

Każda osoba powinna posiadać przynajmniej ubezpieczenie dodatkowe na standardowym poziomie.

 Koszt : W zależności od miejsca zamieszkania oraz wybranych opcji 250- 500 chf

Ubezpieczenie Oc, mieszkania

Ubezpieczenie OC jest w większości przypadków obowiązkowe w momencie, kiedy wynajmujemy mieszkanie. Biorąc pod uwagę ubezpieczenie mieszkania jest to zabezpieczenie naszych rzeczy od spalenia, zalania oraz kradzieży, dodatkowo można również posiadać zabezpieczenie w przypadku kradzieży poza domem.

Koszt: 200-500 chf


Ubezpieczenie prawne bardzo ważne dla osób, które nie znają perfekt języka lub nie znają prawa szwajcarskiego.

Bez tego ubezpieczenia nawet prosta sytuacja sporna, będzie wiązała się z kilkoma tysiącami franków kosztów.

Ma ono za zadanie bronić naszych interesów i pokrywać koszty adwokata w dziedzinach prywatnych oraz w ruchu drogowym (http://szwajcaria-finanse.blogspot.ch/search/label/Ubezpieczenie%20prawne)

III filar, zabezpieczenie rodziny

 75 % osób w Szwajcarii posiada zabezpieczenie dla siebie oraz własnej rodziny i dzięki temu oszczędzają podatki (średnio między 25-35% wpłaconej kwoty). Jest to najlepsze rozwiązanie, aby zabezpieczyć siebie, rodzinę, stworzyć oszczędności, a także płacić mniejsze podatki. Osoby nie korzystające z tej opcji płacą podatki "za innych" i tracą możliwość zysku dzięki odpisowi podatkowemu.

Koszt: Indywidualny wybór, minimum 100 chf.

Ważne:

  Te cztery powyżej opisane ubezpieczenia powinien posiadać każdy kto pozostaje w Szwajcarii na kilka, kilkanaście lat  lub jeszcze na dłużej.  Wszystkie je należy dopasować do waszych potrzeb. W internecie bardzo często np. na comparis nie dopasujecie świadczeń ubezpieczenia dodatkowego, nie wybierzecie odpowiedniej dla was opcji ub. mieszkania, a III filar i zabezpieczenie rodziny niestety nie da się w ogóle porównać. Także warto dopytać, bo wiele osób wybierających poprzez comparis później zwraca się do mnie, bo wybrane opcje nie są takie jakich oczekiwały.


Kontakt

8 komentarzy:

 1. Brawo! Świetny artykuł :) najważniejsze kwestie poruszone w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rany, uratowałeś mi życie, właśnie się tam wybieram i na pewno mi się to przyda.


  kantor dla firm

  OdpowiedzUsuń
 3. Daj znać to pomogę Ci wybrać dobre dla Ciebie opcje 079 319 68 03

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Wyjeżdżając za granicę warto wiedzieć o pewnych sprawach, gdyż z niewiedzy często wychodzą same problemy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatne informacje, dobrze napisane. A czy ktoś z was u nas w kraju słyszał o ubezpieczycielu http://www.openlife.pl/produkty/ubezpieczenia-ochronne/ ? Przy okazji skorzystam, może macie jakieś doświadczenia z nimi związane?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele osób jakie spotykam ostatnio nie wiedzą, o tych najważniejszych w Szwajcarii zabezpieczeniach.

  Wszystko zależy od tego na jaki czas jesteśmy w Szwajcarii i innych czynników. Natomiast wiele ubezpieczeń niezależnie od okresu pobytu w Szwajcarii jest obowiązkowa, a nikt o tym nie informuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń