wtorek, 3 października 2017

Tiers garant und Tiers payant czyli jak działa ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii - płatności??

Opłata gotówką u lekarza w Szwajcarii to nie fikcja. Po kilkunastu osobach jakie się z nami skontaktowały, i z którymi przeprowadzilismy rozmwy oraz spotkania napisaliśmy artykuł o tym jak działąją ubezpieczenia poza za tym, że mamy model ubezpieczenia, franszyzę , a takżę ubezpieczenia dodatkowe.

Teraz skupimy  się bardziej na płatności oraz kontakcie z kasą chorych.

Co to jest i czym sie różni?(Tiers garant und Tiers payant)

W Szwajcarii istnieją dwa systemy rozliczeń między ubezpieczalnią, a uslugodawcą (lekarzem, szpitalem, apteką etc)

Poniżej przedstawimy różnicę pomiędzy tzw. Tiers garant i Tiers payant.

Tiers garant

Usługodawca (na przykład lekarz lub szpital) wysyła rachunki bezpośrednio do nas. Dzięki temu możemy kontrolować ich płatność i zapłacone wysyłamy do ubezpieczyciela. Następnie firma ubezpieczenia zdrowotnego zwraca Nam z powrotem a konto środki pomniejszone - zgodnie z wybraną opcją ubezpieczenia -  o kwotę Franchise oraz Selbstbehalt.Tiers payant

Usługodawca przesyła rachunek bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Firma ubezpieczeniowa płaci pełną kwotę naszego leczenia, a następnie wysyła rozliczenie do Nas już pomniejszone o koszty własne (Franchise oraz Selbstbehalt).

Tiers payant wybierane jest najczęściej w szpitalach, domach opieki oraz w opiece ambulatoryjnej jak również w aptekach gdzie często otrzymać można leki (przepiane przez lekarza), za które rachunek przychodzi dopiero po jakimś czasie na adres domowy.

Ważne: Usługodawca musi wysłać nam kopię faktury, a jeśli nie, to można jej zażądać.PODSUMOWANIE:

Warto wiedzieć więc, jak rozliczane są ponoszone przez nas koszty konsultacji/ opieki lekarskiej. W obecnej chwili można spotkać się z Ubezpieczalniami, które pomimo uiszczenia przez Nas opłaty za rachunek wystawiony przez lekarza, nie regulują z nimi płatności. Możemy więc zostać poproszeni podczas wizyty lekarskiej, o płatność za leczenie GOTÓWKĄ, z własnej kieszeni. Taka sytuacja ma miejsce np. w pewnej przychodni w Kantonie Bern, gdzie klienci firmy Assura (niestety o tej ubezpieczali mowa, ponieważ firma ta przetrzymuje pieniądze z rozliczenia z lekarzami po kilka miesięcy – twierdząc że „bada” czy lekarz dobrał optymalne leczenie), proszeni są o płacenie za usługi z góry, a nowi pacjenci, korzystający z usług omawianej Krankenkasse nie są w ogóle przyjmowani. Na dowód dołączone pismo, które dostaje każdy pacjent oraz które można przeczytać czekając w poczekalni.

Ważne, aby dopytywać i wiedzieć jak najwięcej o swoim ubezpieczeniu !
Jezeli chcecie dobrać ubezpieczenie, które wam odpowiada:


Artykuł: Anna Muc

2 komentarze:

  1. Fajny i przydatny wpis. Warto wiedzieć takie rzeczy o kraju, do którego ma się zamiar jechać albo tym bardziej w nim zamieszkać.

    OdpowiedzUsuń