wtorek, 11 września 2018

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniach zdrowotnych w Szwajcarii?? cz.1

W Szwajcarii ubezpieczenia zdrowotne czyli tzw. caisse maladie lub krankenkasse to swego rodzaju dżungla na początku przyjazdu do Szwajcarii, później w kwestii corocznych zmian cen i warunków ubezpieczeń i dodatkowo zmian stanu zdrowia, który niestety ma duży wpływ na możliwości zmian ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii. Te oraz inne elementy sprawiają, że ta dżungla trwa przez lata i wiele osób się w niej gubi bez możliwości powrotu wpadając w najgorsze ubezpieczenia lub nie dotrzymując warunków umownych pojawiają się problemy z niezapowiedzianymi podwyżkami.

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii i jego wybór to tak naprawdę już prawie strategia, która ma za zadanie :
-płacić niewiele
-być dobrze ubezpieczonym
-posiadać elastyczne możliwości zmiany ubezpieczenia w przyszłości
- i wiele wiele innych

Czy w ogóle jest to możliwe, aby kasa chorych w Szwajcarii lub wybrana strategia dla nas lub naszej rodziny była klarowna i umożliwiała przejrzyste funkcjonowanie w tej kwestii???

Uważam ,że tak jest to do zrobienia pod warunkiem ,że zrozumiemy podstawy funkcjonowania Krankenkasse w Szwajcarii i wybierzemy rozwiązanie ,które po analizie potrzeb rodzinnych będzie odpowiednie na dłużej.

Do rzeczy, czyli jak zaoszczędzić na caisse maladie w Szwajcarii ?

Jest kilka elementów ,które powinniśmy wziąć pod uwagę !

1. Rabaty rodzinne


Wiele osób , nie wie lub nie udało im się otrzymać informacji jak działają rabaty w tej kwestii.
 Warto dopytać. Tutaj różnica może być znaczna ponieważ, niektóre ubezpieczenia będą pozwalały na rabaty rodzinne ( przykład ubezpieczenia CSS  gdzie rabaty rodzinne mogą sięgnąć nawet 75%-100% w zależności od dziedziny ubezpieczenia) .

2. Wybór odpowiedniej strategii rodzinnej lub indywidualnej biorąc pod uwagę takie elementy jak:

-stan zdrowia
-przyszłość w Szwajcarii
-sytuacja zdrowotna /rodzinna ( ryzyko chorób i przypadki rodzinne)
-stan naszych finansów
- i inne

Ten element warto sprawdzić z doradcą ,który coś podpowie ,ponieważ z doświadczenia wiem, że wiele osób podejmuje decyzje tylko na dzisiaj bez przemyślenia sytuacji i dżungla o jakiej wspomniałem na początku artykułu okazuje się bez wyjścia lub na wyjście jest za późno. Często krótkoterminowa oszczędność może dać większe koszty w przyszłości .

3. Dobry dobór franszyzy 

Funkcjonowanie systemu Krenkenkasse w Szwajcarii sprawia iż w zależności czy mówimy o dzieciach czy o osobach dorosłych często mamy wybór franszyzy ( Franszyza w Szwajcarii jak to działa). Tutaj również istnieje bardzo prosty sposób wyliczania jaka franszyza jest bardziej opłacalna (i nie jest to dla każdej osoby ta sama)


 Dobór odpowiedniego ubezpieczenia to ciężka sprawa w Szwajcarii. Biorąc pod uwagę iż jest wielu ubezpieczycieli i wiele opcji należy zawsze zwrócić również uwagę na jakość oraz cenę. Często okazuje się iż można znaleźć złoty środek, należy natomiast dobrze poznać jak funkcjonuje system w Szwajcarii i dopasować do swojej sytuacji rozwiązanie.

Te trzy pierwsze elementy powinny dać już trochę odpowiedzi , a w kolejnych dniach o wielu innych możliwościach.


W razie pytań lub omówienia strategii lub rabatów rodzinnych w Szwajcarii dajcie znać
Kontakt poprzez Facebook

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza