środa, 9 października 2019

Szwajcarski system emerytalny – III filar jako pewne zabezpieczenie przyszłości


Szwajcarski system emerytalny – III filar jako pewne zabezpieczenie przyszłości 

System emerytalny w Szwajcarii opiera się na trzech mocnych i budzących duże zaufanie wśród społeczeństwa filarach. Choć nie jest to system pozbawiony wad - wciąż kojarzy się z istnym rajem. Nie ukrywajmy - na dużą uwagę zasługuje zwłaszcza III filar emerytalny, który stanowi dość pewne zabezpieczenie przyszłości.


 Filary emerytalne w Szwajcarii - na czym polegają?

 Podobnie, jak w większości krajów europejskich, tak i w Szwajcarii funkcjonują trzy filary emerytalne. O co w nich chodzi?

 ● I filar, zwany “OASI” to klasyczna emerytura państwowa. Jej celem jest zabezpieczenie życia obywateli: pokrycie podstawowych kosztów życia, dodatkowe wsparcie finansowe na wypadek inwalidztwa czy śmierci osoby, która utrzymywała całą rodzinę.

● II filar to tak zwane pracownicze plany - obowiązuje wszystkich, którzy zostali zatrudnieni powyżej określonej pensji (w 2018 r. było to 21 150 franków rocznie). Emerytura z tego filaru może być wypłacona w ratach bądź w całości.

● III filar - czyli ten, który najbardziej nas interesuje. To całkowicie dobrowolny filar emerytalny, czyli dodatkowe zabezpieczenie na przyszłość. To z tej opcji najczęściej korzystają osoby, które na stałe zamieszkują Szwajcarię, jak i te, które przyjeżdżają do niej zarobkowo.

 III filar w Szwajcarii - pewny kapitał 


Choć system emerytalny w Szwajcarii cieszy się dużym zaufaniem - zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć się na przyszłość. Dlatego tak bardzo popularne jest korzystanie z III filaru. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy. Posiada wiele zalet, więc czemu z niego nie skorzystać?

Chyba każdy martwi się o bezpieczną, stabilną i przede wszystkim - samodzielną emeryturę. Dlatego III filar w Szwajcarii to dobre rozwiązanie, z którego mogą skorzystać także obcokrajowcy! Często III filar emerytalny zwany jest również rezerwą emerytalną.

 Kiedy warto zacząć odkładać pieniądze na III filarze? 

III filar to obecnie najlepsze zabezpieczenie finansowe każdej młodej rodziny mieszkającej i pracującej na terenie Szwajcarii. Nie ma lepszego rozwiązania, jeśli chce się w bezpieczny sposób przechowywać zarobione pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiada się odpowiedniego kapitału, by rozpocząć inne inwestycje, jak np. inwestycje w nieruchomości czy gra na giełdzie.

 Jeśli pracujesz w Szwajcarii, posiadasz pozwolenie min. Bewilligung B - bez trudu możesz zacząć odkładać na III filarze.

 Jak założyć III filar szwajcarski? 

Do III filaru szwajcarskiego można dołączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy założyć go w banku lub w szwajcarskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Które rozwiązanie jest pewniejsze? Z uwagi na nieustające widma kryzysu w Europie, znacznie rozsądniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jaka jest różnica między III filarem założonym w banku a polisą w towarzystwie ubezpieczeniowym?

 W wielu przypadkach jest tak, że gwarancja Skarbu Państwa dla bankowego konta wynosi ok. 100 000 CHF (w przypadku splajtowania banku), podczas gdy szwajcarski Skarb Państwa dla polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym może wynieść nawet więcej niż 500 000 CHF. To bez wątpienia pokazuje, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest polisa w towarzystwie. Niewystarczająco?

Bardzo często jest tak, że pracownicy z sektora bankowego wykupują swój III filar w formie ubezpieczenia! Być może wynika to z faktu, że właśnie ten wybór jest bezpieczniejszy. Dodatkowo polisa służy jako swego rodzaju gwarancja: w przypadku choroby, gdy nie jesteśmy w stanie płacić za siebie składek - zostaną one uiszczone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ważne jest, abyśmy zawarli takie obopólne zobowiązanie, dzięki któremu poczujemy się pewnie w przyszłości.

 III filar - nieobowiązkowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć zabezpieczenie na przyszłość 

W Szwajcarii III filar to pewny sposób, by poczuć się pewnie na emeryturze. Przede wszystkim jednak musi być rozumiany jako długoletnie zobowiązanie. Jedynie regularne i konsekwentne wpłaty zapewnią pieniądze w przyszłości.

 Na początku można wybrać najniższą składkę, by nie obciążać zbytnio domowego budżetu. Wszystko dlatego, że wysokość składki III filaru zawsze można zmienić w trakcie trwania kontraktu. To oznacza, że w dowolnym momencie można ją podnieść lub obniżyć. W niektórych firmach można również zawiesić opłacanie składek.

 Dla kogo III filar jest dobrym rozwiązaniem?

● Dla osób, które na stałe pracują w Szwajcarii i chcą tutaj inwestować swoje pieniądze;
● Dla tych, którzy chcą zadbać o przyszłość całej swojej rodziny oraz zabezpieczyć się na późniejsze lata;
● Dla Polaków, którzy pragną na stałe pozostać w Szwajcarii i nie planują powrotu do kraju;
● Dla osób, które chcą kupić dom lub mieszkanie własnościowe w Szwajcarii;
● Dla ludzi, którzy rozważają przejście na wcześniejszą emeryturę w Szwajcarii.
● Także dla osób, które planują wyjechać za jakiś czas ze Szwajcarii. Tak się bowiem składa, że mamy trzy możliwości działania w takim przypadku. Możemy wciąż opłacać składki po wcześniejszym ustaleniu z firmą ubezpieczeniową. Drugim rozwiązaniem jest pozostawienie środków w Szwajcarii (bez dalszego opłacania). Dzięki temu pieniądze, które pozostaną na miejscu, wciąż będą procentować. Ostatnią opcją jest wypłacenie środków od razu.

Oferta III filaru w Szwajcarii

 Zabezpiecz swoją rodzinę - wybierz III filar emerytalny! 

Nawet w Szwajcarii nie zawsze łatwo jest otrzymać pełną emeryturę państwową, zwłaszcza wtedy, gdy korzysta się jedynie z I filara. Trzeba sprostać określonym wymaganiom, a sama wielkość świadczenia jest zależna od wielu czynników. Dlatego w Szwajcarii najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w III filar emerytalny.

Dziś w Szwajcarii III filar w Funduszu emerytalnym postrzegana jest praktycznie jako must have! Czy wiesz, że system III filarów jest wpisany do szwajcarskiej konstytucji? Skorzystaj z niego, by zabezpieczyć swoją przyszłość! 

 Jakie są największe korzyści płynące z III filaru szwajcarskiego? 

 Zalet III filaru jest wiele - przede wszystkim warto pamiętać, że sam I i II filar to może być za mało! Tak się bowiem składa, że emerytura, która z nich przypada, stanowi jedynie między 40% i 60% naszych wcześniejszych dochodów. Oznacza to, że przez resztę życia (na emeryturę w Szwajcarii mężczyźni mogą przechodzić od 65. roku życia, a kobiety od 64. roku życia) mielibyśmy żyć średnio z 50% dochodów! To bardzo mało! A przecież na starość dochodzi opieka zdrowotna, konieczność zapłaty za leki i wiele innych kwestii.

Jakie są więc główne korzyści, które płyną z posiadania III dobrowolnego filaru?
● To szansa na dodatkowe oszczędności, które pozwolą na spokojne przeżycie na emeryturze, bez obaw o swoją przyszłość.
● Korzystanie z systemu indywidualnych funduszy emerytalnych (czyli właśnie z III filaru) wiąże się z ulgami podatkowymi! To szansa na dodatkową oszczędność.
● To pewne zabezpieczenie emerytalne, które służy nie tylko osobie, która opłaca składki. Jest to również pewna ochrona dla całej rodziny na wypadek śmierci czy innego zdarzenia.
● Ważne jest to, że wszystkie świadczenia są wyliczane indywidualnie. Dlatego zawsze warto skorzystać z porad doświadczonego ubezpieczyciela, który wytłumaczy wszelkie zawiłości i rozwieje wątpliwości. Pomoże także w dopasowaniu składki do naszej bieżącej sytuacji finansowej.
● Skorzystanie z III filaru w ramach towarzystwa ubezpieczeniowego to także gotowe świadczenia na wypadek inwalidztwa czy trwałej niezdolności do pracy.
● W przeciwieństwie do III filaru zakładanego w banku - w przypadku ubezpieczeń istnieje gwarancja wypłaty środków.

Oferta III filaru w Szwajcarii

Ważne:

Trzeci filar to podstawa w Szwajcarii i mało kto NIE posiada trzeciego filaru. Warto dopasować rozwiązania bankowe lub ubezpieczeniowe do sytuacji danej osoby/rodziny. Bardzo ważne jest także ,aby sprawdzić sytuacje w naszym budżecie i dopasować wpłaty maksymalne do największych oszczędności podatkowych oraz optymalne do stanu naszego budżetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz