czwartek, 16 stycznia 2014

Krótka historia ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii

Dzisiaj trochę o historii ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii.

Już pod koniec XIX wieku, Szwajcarzy zaakceptowali artykuł w Konstytucji mówiący ubezpieczeniu w przypadku choroby czy wypadku.

Prawo federalne dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego (chorobowego oraz wypadkowego) weszło w życie w 1914 roku czyli przed pierwszą wojną światową.

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii w takim tym rozumieniu pozsotało niezmienne aż do roku 1964, kiedy to miała miejsce pierwsza rewizja, dzięki której do ubezpieczenia zdrowotnego zostały dołączone świadczenia związane z macierzyństwem.

Kolejna rewizja w roku 1981 przyniosła rozdzielenie ubezpieczenia zdrowotnego na chorobowe oraz wypadkowe i weszło w życiu w 1984 roku. Ubezpieczenie wypadkowe wprowadzało obowiązek ubezpieczenia wszystkich pracowników od wypadków.

Ostatnia rewizja ubezpieczenia zdrowotnego miała miejsce w roku 1996, która wprowadziła przede wszystkim obowiązek ubezpieczenia dla wszystkich osób mieszkających w Szwajcarii.

Ubezpieczenie zdrowotne od tego czasu w mniejszym lub większym stopniu ewoluuje właściwie każdego roku, biorąc pod uwagę świadczenia, które są prane pod uwagę przez ubezpieczenie podstawowe, ich wielkość.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz