środa, 19 lutego 2014

Model "przychodni zdrowia"

HMO czyli Health Maintenance Organization, to kolejny z modeli ubezpieczenia zdrowotnego, który możemy porównać do sieci przychodni zdrowia w danym regionie.

Ubezpieczony wybiera lekarza, który należy do danej sieci przychodni zdrowia. Ubezpieczony w razie choroby powinien zgłosić się do wybranego wcześniej lekarza, który następnie decyduje o o leczeniu i kieruje osobę do specjalisty, który również jest lekarzem przychodni zdrowia lub jej sieci.

W przypadku, gdy dana jednostka lub sieć przychodni nie ma u siebie odpowiedniego specjalisty, będziemy skierowani do innego odpowiedniego specjalisty w innej placówce.

Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty leczenia są niższe i możemy korzystać z rabatu w porównaniu z modelem standardowym.

Oczywiście w nagłych przypadkach można udać się do lekarza lub szpitala innego niż wybrane przez nas HMO. 

Zalety: obniżone koszty ubezpieczenia,

Wady: Brak dostępności we wszystkich regionach Szwajcarii (w zależności od kasy chorych), ograniczenia w możliwości wolnego wyboru lekarza.

2 komentarze:

  1. Z tego co doswiadzczylam,to lekarze domowi nie chca dawac skierowan do specjalistow. Twierdza - nie trzeba. Sami podejmuja dezycje o leczeniu czy terapii,co czesto powoduje poglebienie sie schorzenia. Przez to krzywdza pacjenta i podwajaja koszty leczenia. Nie chca tez przyjac do wiadomosci ze poczatek tego zdarzenia,potem choroby ,powstal w pracy badz wskutek przeciazenia w pracy. A to skonczylo sie u mnie nie do konca udana operacja. Bylam zdumiona gdy zobaczylam historie choroby. Byl wpis ze sie tego dnia zglosilam i potem 7 prawie m-cach. Wtedy tez dostalam skierowanie wymuszone przez sekretarke.Ale rachunki dostawalam-a jakze i meldowalam sie nieraz 2 razy w tygodniu. Chyba tylko po to zeby nabic mu kase. Zmienilam lekarza i historia sie powtorzyla. Badania pojechalam wiec do PL robic. Prywatnie.
    I z tego co wiem nie jestem ododsobnionym przypadkiem,a KK trzeba placic.
    Pozdrawiam, Jadwiga Gielecka

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza się , ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest obowiązkowe. Jeżeli chodzi natomiast o kwestie leczenia oraz wizyt lekarskich to wszystko jak zawsze należy. W wielu przypadkach czy to personalnych czy rodzinnych miałem bardzo dobre doświadczenia. Często zdarza się jednak ,że choroby nie są dobrze rozpoznawane przez lekarzy ogólnych, dlatego warto naciskać na skierowania dalej.

    OdpowiedzUsuń