niedziela, 17 stycznia 2016

Sposoby amortyzacji kredytu hipotecznego

W Szwajcarii system finansowy jest raczej skomplikowany, biorąc pod uwagę różnorodność produktów finansowych. Jeżeli chodzi o kwestię hipoteki jest z tym podobnie. Najpierw musimy się dowiedzieć czy będzie możliwość zaakceptowania naszej zapytania o kredyt hipoteczny, a później wybrać również sposób jego amortyzacji.

Jeżeli chodzi o hipotekę w Szwajcarii mamy do wyboru dwa sposoby amortyzacji kredytu hipotecznego :

 • bezpośredni (direct)
 • pośredni (indirect)
Dzisiaj kilka słów o pierwszym z nich czyli bezpośrednim. Polega ona na spłacaniu bezpośrednio do instytucji, która udzieliła nam hipotekę rat kredytowych co wiąże się jak możemy zaobserwować na obrazku obok z zmniejszanie się naszego kredytu. Dzięki temu kwota odsetek będzie się zmniejszała. Natomiast jeżeli chodzi o sytuację podatkową (trzecia grafika) będzie ona wzrastał w dwóch dziedzinach :

-podatku od dochodu
-podatku od "fortuny"

Podatek od dochodu będzie wzrastał biorąc pod uwagę niższe odliczenia (można odliczyć od podatku odsetki kredytu hipotecznego) oraz od "fortuny" dlatego, że spłacając kredyt stajemy się "bardziej" właścicielami naszego domu lub mieszkania wykupując go od banku.

Bardzo ważnym punktem dla osób, które mają rodzinę jest fakt iż w tym przypadku amortyzacji kredytu nie mamy żadnego zabezpieczenia w przypadku choroby wypadku czy też w przypadku niespodziewanej śmierci. Dlatego w tym przypadku nie jest to najczęściej używane rozwiązanie w Szwajcarii.

WAŻNE

Aby podjąć dobrą decyzję związaną z wyborem sposobu amortyzacji kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę naszą sytuację, a także sytuację na rynku kredytów finansowych w Szwajcarii. 

2 komentarze:

 1. Bardzo przydatny artykuł, wszystkie formalności związane z kredytem hipotecznym są skomplikowane i wymagają wielu formalności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Wiele osób kontaktuje się w tym temacie poprzez moją stronę www.ubezpieczenia-szwajcaria.pl i staramy się dobrać najlepszą opcję.

   Usuń