sobota, 6 grudnia 2014

Trzeci Filar, pytania i odpowiedzi.

Trzeci filar w Szwajcarii, to forma oszczędności wykorzystywana najczęściej jeżeli chodzi o osoby mieszkajace w Szwajcarii jak i przyjeżdzający do niej. Trzeci filar jest bardzo interesującym rozwiązaniem z wielu powodów.

  Ważne elementy trzeciego filaru to:

-dobre i pewne zabezpieczenie na emeryturę

-odpisy podatkowe ( stanowią one bardzo duże zyski porównując do innych inwestycji długoterminowych)

- kapitał gwarantowany*

- zabezpieczenie rodziny w przypadku choroby, wypadku lub śmierci*

Zawsze podejmując ten temat pojawia się wiele pytań, o to jakie są możliwości w różnych sytuacjach życiowych i czy takie rozwiązanie jest elastyczne ?  

Czy przy wyborze trzeciego filaru składka będzie stała i bez zmian? 

Nie, składkę można zmieniać w trakcie trwania kontraktu, można ją podnosić oraz obniżać.

Czy można odpisać trzeci filar w Szwajcarii w momencie od kwoty dochodu opodatkowanego, kiedy nie rozliczamy się sami w Szwajcarii (podatek od źródła)? 

Tak, jak najbardziej. Należy złożyć jedynie wniosek o zwrot podatku (najczęściej jest to jedna kartka A4), oraz załączyć do niego zaświadczenie o odprowadzanych składkach, które otrzymujemy automatycznie.

Jak duże mogą być oszczędności podatkowe? 

Zależy to od kantonu w jakim mieszkamy, naszego dochodu oraz sytuacji rodzinnej(małżeństwo, dzieci). Oszczędności podatkowe mogą dochodzić nawet do 35 % wpłaconej składki rocznej.

Czy można zawiesić wpłacanie składek?

Tak, każda firma ma różne warunki w tej kwestii .

Co zrobić kiedy wyjeżdżamy ze Szwajcarii ?

Mamy wtedy trzy możliwości:

1. Kontynuujemy wpłacanie składek za granicą (w zależności od kraju do jakiego wyjeżdżamy oraz od firmy w jakiej posiadamy trzeci filar) mogą być różnice w warunkach

2.Przestajemy wpłacać składki i pozostawiamy środki w Szwajcarii tak,aby dla nas procentowały.

3.Wypłacamy środki zgromadzone


Rada

Trzeci filar to dla osób planujących zostać przynajmniej kilka lat w Szwajcarii najlepsze rozwiązanie. Istnieje bardzo wiele firm, które proponują to rozwiązanie. To co  należy wiedzieć to fakt, iż wybierając przypadkowo różnica pomiędzy poszczególnymi firmami przy wpłacie tej samej składki miesięcznie może dochodzić do kilkunastu tysięcy franków. Także warto dobrze to przejrzeć i porównać wiele opcji.
W tej dziedzinie warto jest zwrócić się do kogoś kto będzie nam w stanie w łatwy sposób pomóc oraz wytłumaczyć wszelkie kwestie związane z trzecim filarem.

*istnieją na rynku szwajcarskim również produkty bez gwarancji
*w zależności od wyboru opcji trzeciego filaru

2 komentarze:

  1. Piszesz dużo o zaletach. Czy mógłbyś przedstawić też pokrótce wady trzeciego filaru?

    OdpowiedzUsuń
  2. Biorąc pod uwagę ,że w Szwajcarii istnieje kilka modeli III filaru ,praktycznie dla każdego można dopasować odpowiednie rozwiązanie. Nawet dla osoby ,które pozostaje w Szwajcarii kilka lat (uwagą tutaj rozwiazanie musi być odpowiednie, aby osoba nie była stratna) .

    Ja mając trzeci filar dopasowałem go do mojej sytuacji i nie widzę wad. Jedną ,która może być w sytuacji niektórych osób jest w III filarze typu 3a brak możliwości wypłaty środków przed wiekiem emerytalnym ( tutaj są możliwości wypłaty na specjalne sytuacje,cele życiowe) . W moim przypadku nie jest to wada ,ale w momencie kiedy rozwiązanie nie jest odpowiednie wtedy może to być bardzo duża wada.

    Pozdrawiam https://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/

    OdpowiedzUsuń