czwartek, 22 listopada 2018

Wypłata środków BVG/LPP w Szwajcarii.


 Biorąc pod uwagę kolejne zakończone sukcesem procedurę dla osób ,które opuściły jakiś czas temu Szwajcarię  i wypłatę środków na poziomie 12000 chf oraz około 15 000 chf chciałem napisać kilka elementów, w których sytuacjach jest to możliwe.


W Szwajcarii jest około 1500- 2000 instytucji II filaru w Szwajcarii i każdy pracodawca ma możliwość wybrania innej firmy. Proces związany z kwestiami administracyjnymi  z II filarem jest w większości przypadków niezrozumiały,a elementy prawne dotyczące kwestii BVG/LPP w Szwajcarii są skomplikowane natomiast jest możliwość wypłaty w wielu przypadkach na przykład:

- wyjazd ze Szwajcarii (przy spełnieniu odpowiednich warunków i w zależności od kwoty)
- zakup domu/mieszkania na własny użytek lub spłata kredytu hipotecznego (zależy od kwoty posiadanej oraz spełnionych odpowiednich warunków )
- wcześniejszy wiek emerytalny (nawet od 58 roku życia)
- Praca sezonowa
- wyjazd ze Szwajcarii część ponad obligatoryjna

I inne sytuacje, które opisane są prawnie. (warunki prawne pomiędzy UE oraz Szwajcarią, a także warunki danej instytucji II filaru w Szwajcarii)

W związku z tym każda firma ma swoje warunki oraz własne restrykcje. Dlatego możemy spotkać około 1500 sytuacji osób, gdzie każdy mógł mieć inne zasady, inne wymagania oraz inne warunki w danej sytuacji. 

Ważne:
1. Procedura wypłaty może być dokonana  po opuszczeniu Szwajcarii natomiast najlepiej przygotować to przed opuszczeniem Szwajcarii.
2. Sytuacja każdej osoby jest inna dlatego często nie da się tego porównać z innymi osobami. 
3. Zasady różnią się w zależności od sytuacji danej osoby, wieku i innych elementów co sprawia ,że generalnie trzeba to sprawdzić indywidualnie i sprawdzić procedurę z instytucją odpowiednią dla danej osoby
4. Ilość zmian w Szwajcarii takich jak zmiana pracy czy też okres bezrobocia sprawiają ,że środki z II filaru w Szwajcarii mogą znajdować się w wielu instytucjach dlatego warto będąc jeszcze w Szwajcarii odszukać je i zgrupować na jedno konta. 

W razie pytań : 

Jak wypłaćić środki II filaru w Szwajcarii i co jest ważne?

2 komentarze:

  1. czy drugi filar emerytury LPP jest opodatkowany W SZWAJCARII?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Nie wiem o jaką sytuację Pani pyta natomiast w momencie wypłaty II filaru pobierany jest podatek zgodnie z prawem.

    OdpowiedzUsuń