sobota, 14 listopada 2015

Ile i od kiedy należy odkładać na emeryturę ???

Większość osób, które są w Szwajcarii zastanawia się czy nadszedł już dobry moment na to, aby zacząć oszczędzać na emeryturę ?? Zazwyczaj myślimy, że to jeszcze nie teraz, że zaczniemy później i ten okres przedłużą się często w nieskończoność, dlatego też postanowiłem odpowiedzieć na to pytanie tak, aby pomóc wam w podjęciu tej decyzji.

Nie chodzi o to, aby odkładać na emeryturę i nie myśleć o życiu aktualnym, natomiast dobrze byłoby, aby w naszym budżecie znalazło się miejsce na teraźniejsze wydatki, na plany i cele średniookresowe, oraz pewna część na długookresowe zabezpieczenie nasze czy te naszych najbliższych.

Do tego służy zamieszczone zdjęcie, jest to tak zwana złota reguła, która odpowiada na dobrym rozporządzaniu naszymi środkami tak, abyśmy mogli żyć dzisiaj, odkładać na nasze cele i plany za 5-10 lat oraz być dobrze zabezpieczeni na przyszłość.

Zwracając uwagę na ten obrazek możemy wziąć pod uwagę  iż jeżeli chodzi o nasz budżet to, aby być dobrze zabezpieczony na przyszłość powinniśmy mając 20 lat zacząć minimalną część naszego dochodu przeznaczyć na oszczędności emerytalne, w tym okresie jest to 5% naszego dochodu.

 W momencie kiedy zdecydujemy się na to później powinno być to:

 • w wieku 30 lat około 8 % naszego dochodu, 
 • w wieku 35 lat 10% 
 • w wieku 45 lat około 12-15 % naszego dochodu, 
później kwoty te tak bardzo rosną iż właściwie bardzo bardzo ciężko będzie nam uzyskać kapitał potrzebny do tego, aby spokojnie zabezpieczyć emeryturę.


WAŻNE :  

Warto pomyśleć i zacząć składki dużo dużo wcześniej z mniejszą kwotą, ale z regularnością i systematycznością, a w szczególności skorzystać z procentu składanego, który przez wiele lat da nam bardzo wielkie zalety.
Przykład dla osoby zarabiającej 4000 chf, najlepiej byłoby zacząć od kwoty 200 chf, w wieku 35 lat powinno to już być 400 chf. Im dłużej będziemy czekali tym ta kwota będzie się zwiększała, także warto oszczędzać, nawet te mniejsze kwoty, ale systematycznie, a dzięki temu również być dobrze zabezpieczonym oraz oszczędzać podatek.

W razie pytań http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl

11 komentarzy:

 1. Ja mam 20 lat i już zaczynam odkładać, myślę, że mi się to opłaci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moi rodzice nauczyli mnie oszczędzać od młodzieńczych lat, uzbierał mi się juz pokaźny kapitał ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. No najlepiej jest gdzieś odkładać sobie pieniądze, aby kiedys można było zyć godnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie zgadzam się z waszymi opiniami ! W razie pytań jak to najlepiej robić w Szwajcarii jestem do dyspozycji !

  OdpowiedzUsuń
 5. Sadzę, że jeżeli chcemy odłożyć jakieś pieniądze na emeryturę, to najlepiej by było założyć sobie osobne konto (dobrze oprocentowane) i systematycznie co miesiąc odkładać pewną sumę. Wtedy uzbieramy ciekawy kapitał, z którego będziemy mogli skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Generalnie im wcześniej tym lepiej. Nie każdy jednak jest w stanie zacząć oszczędzać w młodym wieku. Często szuka się wtedy jakiegokolwiek źródła dochodu, żeby mieć na bieżące wydatki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze lepiej jest zacząć wcześniej z mniejszą kwotą niż czekać na dobry moment, który często odkładamy i odkładamy i odkładamy... i ostatecznie ciężko jest rozpocząć , dlatego warto jest założyć 3 filar nawet w wysokości 100 chf.

  OdpowiedzUsuń
 8. najważniejsze tak jak mówisz jest działanie :) sam artykuł ciekawy, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oszczedzanie....
  Dobrze oprocentowane tzn. Jakie?
  Lepiej pieniadze inwestować. Tylko pieniadz robi pieniadz.
  Pieniadze schowane do skarpety tylko daja złudne poczucie bezpieczenstwa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Największe oszczędności (zysk) pochodzi ze zwrotu podatku to wylicza się dla każdej osoby indywidualnie (w zależności od kantonu, poziomu zarobków i sytuacji rodzinnej). Trzeba wziąćpod uwagę najprostszą relację im większe płaci się podatki tym więcej można otrzymać zwrotu (od 15 do 45 % wpłąconej w danym roku kwoty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Według mnie należy to robić jak najszybciej, żeby na emeryturze mieć jakieś dodatkowe pieniądze.

  OdpowiedzUsuń