poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Jesteś rodzicem w Szwajcarii ? Musisz to wiedzieć !

Wiele kantonów i wiele elementów, które się zmieniają w tym wszystkie swiadczenia jakie nam się należą w kwestii macierzństwa, narodzenia, a także świadczenia tzw. "na dziecko" jakie każdy rodzic otrzymuje miesięcznie.


W kilku kantonach istnieją świadczenia, które otrzymujemy w momencie narodzenia dziecka. Jest to jednorazowo kwota, która zmienia się w zależności od kantonu( na zdjęciu kwoty jakie są ważne dla rodku 2017 w Szwajcarii).

W tej dziedzinie na najwyzsze świadczenia możemy liczyć we francuskiej części Szwajcarii.

Jak możemy zauważyć najwyższe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przysluguje w kantonie Valais oraz Geneva i jest to kwota 2000 chf.


Kolejna kwota na jaką możemy liczyć w Szwajcarii, to świadczenia" na dziecko"(allocation pour enfant), wypłacane miesięcznie.

Tutaj również kwota będzie zależna od kantonu. Świadczenie to jest wypłacane miesięcznie do 16 roku życia lub do 20 roku życia jeżeli dziecko jest w trakcie nauki (tutaj mogąbyć różnice pomiędzy kantonami). 

Biorąc pod uwagę te kwoty widzimy iż świadczenia z tytułu posiadania dziecka wypłacane są miesięcznie w każdym kantonie. Mogą się natomiast różnić kwoty jakie będą przeznaczane w każdym kantonie. Najczęściej będzie to kwota 200 chf miesięcznie. Np. w kantonie Bern jest to 230 chf. Największa kwota to znów kanton Genewa.

WAŻNE:

Każda osoba, która posiada świadczenia na dziecko w Szwajcarii stara się część tej kwoty przeznaczyć na Jego przyszłość. Do tego możemy użyć kont oszczędnościowych (plan oszczędnościowy lub ubezpieczenie).

Więcej tutaj: http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/emerytura-i-oszczednosci/

10 komentarzy:

 1. Witam serdecznie, gdzie i jakie papiery należy złożyć alby otrzymać owe świadczenia (kanton VD)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiatam. W kantonie VD allocations (250chf) płaci pracodawca twoj lub twojego męża/partnera. Jeżeli chodzi o świadczenie o urodzenie dziecka to musisz złożyć wniosek w Clarens w AVS lub caisse de pension i nie jest pewne że dostaniesz cokolwiek jeżeli wasza pensja przekracza pensje minimalną.
  Mam nadzieje że pomogłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Często niestety świadczenia są odrzucane właśnie z powodu przekroczenia pensji minimalnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, że w każdej części Szwajcarii można otrzymać różne kwoty na dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej tak, z tego co słyszałem to właśnie tak jest.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam o takich niuansach w kwestii wysokości świadczeń. Przydatna wiedza.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ważne informacje, dzięki bardzo! Przydadzą się bo lepiej o tym wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. myślę że się to przyda. Dzięki za info i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. w niedalekiej przyszłości chcemy się przeprowadzić do Szwajcarii dziękuję ci za te informacje, na pewno nam się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze że na to natrafiłem, nawet nie wiedziałem o niektórych z tych informacji.

  OdpowiedzUsuń