niedziela, 18 czerwca 2017

Zabezpieczenie przyszłości rodziny w Szwajcarii - czyli komu co się należy ?

Ciekawe zestawienie tego jak jesteśmy zabezpieczeni w Szwajcarii, dzięki Ania Muc.

 
 
Czy Twoja rodzina jest odpowiednio zabezpieczona w Szwajcarii ?
 
W dzisiejszych czasach, bardzo często zauważalne jest odchodzenie od tradycyjnego modelu rodziny. Małżeństwo to decyzja na całe życie.
Związek (najczęściej mężczyzny i kobiety), zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa. Na przestrzeni wieków przybierał on wiele form. Podczas rozmów z wieloma osobami, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Mamy świadomość, że jest to zaledwie wierzchołek „góry lodowej”, a tematów wymagających wyjaśnienia jest więcej, jednak w tym momencie pragniemy skupić się na kwestii zabezpieczenia najbliższych: żony, męża i dzieci.
 
5 pytań w kwestii bezpieczeństwa w małżeństwie:
 
Czy małżeństwo jest staromodne? I jak to wygląda w Szwajcarii?
Nie sądzę, że małżeństwo było staromodne, jednakże rzeczywiście widać tendencję do zawierania małżeństw w późniejszym wieku lub pozostawanie bardzo długo w związkach partnerskich.  Małżeństwo to duża odpowiedzialność i bardzo ważna decyzja, podejmowana bardzo często na całe życie. Często też decyzja o wstąpieniu w związek małżeński podyktowana jest takimi zdarzeniami jak narodziny dziecka lub zakup nieruchomości.
 
Zatrzymajmy się na chwilkę na temacie ciąży. Jakie przygotowania w kwestii zabezpieczenia przyszłości należy przedsięwziąć w czasie ciąży?
Jednym z pierwszych środków zaradczych, które należałoby zrobić jeszcze gdy dzieciątko znajduje się u mamy w brzuszku, jest prenatalne ubezpieczenia dla nienarodzonego dziecka. Zaletą takiego dodatkowego ubezpieczenia jest to, że można rozpocząć korzystanie z usług bez wcześniejszego badania noworodka, a badania, które nie są objęte ubezpieczeniem podstawowym KVG, zawarte są właśnie w tym dodatkowym. W przypadku przedwczesnego porodu lub innych powikłań podczas narodzin dziecka, ubezpieczenie dodatkowe (VVG) pokrywa koszta z tym związane. Pamiętać więc należy, że bez niego dodatkowe koszta ponoszone są przez rodziców.
 
Jak zabezpieczeni są małżonkowie w Szwajcarii, jeśli jeden z partnerów przestaje być zdolny do pracy?
W przypadku utraty dochodów spowodowanej niepełnosprawnością jednego z partnerów, nie ma znaczenia, czy ktoś jest żonaty czy nie. Pokrycie odpowiada stopniu niepełnosprawności także u osób stanu wolnego.
1. i 2. filar zapewnia jednak tylko ok 50-60% naszych dotychczasowych dochodów dla osób opłacających składki od 21 roku życia w Szwajcarii. Z powszechych świadczeń, wychowując wspólne potomstwo można także pobierać świadczenia z tzw. dziecięcej renty inwalidzkiej (Invaliden-Kinderrenten), pod warunkiem, że dzieci nie osiągnęły jeszcze pełnoletniości lub są w trakcie nauki (w tym przypadku świadczenia przysługują do 25 roku życia dziecka)
 
Świadczenia z tytułu niepełnosprawności uzależnione są również w dużym stopniu od wybranego ubezpieczenia z 2.saule(nie mamy na to wpływu).
Pracodawca pokrywa zazwyczaj minimum jeśli chodzi o to ubezpieczenie, więc warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu swoich dochodów, aby w przypadku naszej niepełnosprawności, nasza rodzina mogła dalej żyć na odpowiednim poziomie. Brak tego zabezpieczenia może poważnie zaszkodzić naszemu domowemu budżetowi !!!
 
Poniższy rysunek przedstawia jakiego pokrycia możemy się spodziewać w różnych przypadkach. Rysunek przedstawia sytuację dla osób, które opłacają składki od 21 roku życia. Przy pobycie jedynie kilkuletnim będziemy zabezpieczeni większości przypadków na poziomie 30-50% dochodu co zdecydowanie nie jest wystarczające. !

A co w przypadku śmierci jednego z współmałżonków? Na jakie świadczenia możemy liczyć? Co należy się wdowie/wdowcowi i dzieciom?
Bardzo ważne: Obecne prawo chroni tylko i wyłącznie ludzi w związku małżeńskim. Tak więc podstawowym wymogiem do uzyskania świadczeń takich jak  renta wdowia (Witwen- oder Witwerrente) jest małżeństwo, ale nawet w tym przypadku nie ma prawa do automatycznego przyznania świadczeń. Istnieją pewne odgórne uregulowane prawnie wymagania, a mianowicie prawo do świadczeń mają tylko te wdowy /wdowcy, którzy posiadają na utrzymaniu dziecko, w chwili wdowieństwa osiągnęli wiek 45 lat i pozostawali w związku małżeńskim minimum 5 lat.
 
Niezależnie od tego, rodzicowi, któremu przysługuje renta wdowia, a na utrzymaniu ma jeszcze dzieci, przysługują także świadczenia z tytułu renty sierocej (Waisenrente). Dodatek ten należy się jednak tylko do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletniości lub do 25 roku życia w przypadku kontynuowania przez nie nauki.
 
Jakich rad można by udzielić świeżo poślubionym małżonkom na ich nowej, wspólnej drodze? Albo małżonkom z dłuższym stażem, którzy dopiero niedawno postanowili osiedlić się w Szwajcarii?
Każdym małżonkom polecam przede wszystkim dokonania analizy finansowej (majątkowej). Dzięki temu zobaczą, co należy im się  w przypadku niepełnosprawności, śmierci lub przejścia na emeryturę każdego z nich. Jeśli ilość środków emerytalnych, czy też wszelkich zabezpieczeń nie jest wystarczająca, luki zostaną jednoznacznie wykazane. W przypadku wystąpienia jakichś luk, najlepiej zaproponować małżonkom dodatkowe zabezpieczenie. Ryzyko to może zostać zniwelowane, a świadczenia w przypadku śmierci, niepełnosprawności i/lub części oszczędnościowe (które w ostatni czasie zyskują na popularności) zoptymalizowane.
 
 
A jak kształtuje się ta sytuacja i czy są jakieś różnice, w przypadku gdy pozostajemy w konkubinacie?????

 

 

8 komentarzy:

  1. Warunki regulacje dla wdowców trochę niewygodne. W wieku 45 lat to często już dziecko dorosłe.
    Fajny wpis, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie zredagowany tekst. Brawo ciekawe informacje ktore napewno pomoga nie jednemu polakowi w Szwajcarii. Gratulacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki ! Taki jest cel tego bloga, żeby można było wiedzieć więcej o tym jak wiele rzeczy funkcjonuje w Szwajcarii. :)

      Usuń
  3. Rzeczywiście artykuł zawiera ważne informacje. Ciekawe spojrzenie na sprawę. Nie miałem pojęcia, że tak jest.

    OdpowiedzUsuń
  4. Interesująca sprawa. Mam rodzinę w Szwajcarii ale nigdy nie zastanawiałem się jak to tam wygląda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem w tym, że jeżeli zabezpieczenie nie jeste wystarczające,a coś się przydarzy niespodziewanego, wtedy nie mamy wystarczających środków żeby normalnie funkcjonować. Jeżeli masz pytania daj znać ! Pozdrawiam

      Usuń
  5. Warto rozmawiać o tym i uświadamiać obywatelów we Szwajcarii.

    OdpowiedzUsuń
  6. Z tego co wiem powyszy opis dotyczy 1 filaru. przy drugim filarze malzonek/partner ma prawo do wszystkich odlozonych pieniedzy po smierci partnera.

    OdpowiedzUsuń