sobota, 15 lutego 2014

Rezygnacja z podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii- daty, możliwości?

Kilka informacji jeżeli chodzi o to kiedy mamy możliwość rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego?

Czy w każdym przypadku możemy zrezygnować ?  Te i wiele pytań zazwyczaj pod koniec każdego roku kalendarzowego stawia sobie wiele osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii.

Z jednej strony co roku zwiększające się składki ubezpieczenia, z drugiej wiele firm ubezpieczeniowych ( około 60). Wiele zmian i możliwości może wydawać nam się trudne do przyswojenie, szczególnie że w Polsce system zdrowotny działa inaczej, ale do rzeczy, zaczynając od ubezpieczenia podstawowego.

W jego przypadku rezygnacji możemy dokonać co do zasady każdego roku. Rezygnacja musi dotrzeć do Ubezpieczyciela najpóźniej do 30 listopada.W szczególnych przypadkach przy franszyzie minimalnej (300 lub 0) istnieje również możliwość rezygnacji w trakcie roku kalendarzowego*.

Ubezpieczenie podstawowe generalnie rzecz biorąc niezależnie od firmy ubezpieczeniowej powinno oferować te same świadczenia.

 Biorąc pod uwagę, że co do zasady w ramach ubezpieczenia podstawowego każdy Ubezpieczyciel powinien zapewniać ten sam zakres świadczeń warto porównywać i szukać tańszych ubezpieczeń jednak z drugiej strony warto też zwrócić uwagę na sposób ich funkcjonowania czyli szybkość zwrotu środków po przekroczeniu franszyzy, kontakt w sprawach administracyjnych i inne...

Najtańsze nie zawsze najlepsze !! Na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać dlatego też ze swojej strony widząc wiele przypadków, gdzie najtańsze ubezpieczenia nie zawsze sprawdzają się w praktyce polecałbym wybór jednego z tańszych ubezpieczeń oraz dobrze dobrane do potrzeb każdej osoby ubezpieczenie dodatkowe.13 komentarzy:

 1. Witam Panie Macieju

  A jak wygląda sprawa, gdy nie zgłoszę się do żadnego Ubezpieczyciela i nie opłacę żadnej składki na Krankenkasse?

  Płacąc normalnie wszystkie inne obowiązkowe podatki itp.
  Czy są jakieś sankcje, kary lub jakiekolwiek inne konsekwencje?

  Już dwa lata wstecz nie płacę żadnych składek (kasa chorych) i sam się nigdzie nie zgłaszałem. Czy mogą nagle kazać mi płacić jakieś zaległe składki?

  Uprzejmie proszę o odpowiedź, gdyż słyszałem i czytałem różne sprzeczne opinie na ten temat.

  Pozdrawiam Dawid

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe tzn. że każda osoba, która mieszka w Szwajcarii, ma 3 miesiące od momentu zameldowania na wybór kasy chorych... W normalnych przypadkach w przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego gmina, z automatu może przypisać do kasy chorych... w zależności oczywiście od konkretnego przypadku... Biorąc pod uwagę Pana sytuację wcześniej czy później to będzie musiało zostać uregulowane, proszę o kontakt to zobaczymy jak wygląda sytuacja i czy coś uda się zrobić.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. A jak wygląda teraz sytuacja odzyskiwania Krankenkasse, jeżeli nie posiadam konta czy jest taka możliwość?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  Przy każdej propozycji należy podać numer konta czy też numer konta innej osoby, na której konto może być skierowany zwrot. Generalnie rzecz biorąc tak to działa. Jeżeli nie zostało to zrobione wtedy należy zwrócić się do kasy chorych tzn. nr telefonu na każdej fakturze i wyjaśnić sprawę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje również możliość przekazania środków poprzez przekaz pocztowy. Wtedy natomiast potrącana jest prowizja/koszt .

   Usuń
 4. Witam,
  Panie Macieju mam pozwolenie typu B na pobyt w Szwajcarii na dwa lata. Obecnie nie pracuję, jednak mój partner zobowiązał się do ponoszenia opłat związanych z ubezpieczeniem i podpisał umowę na 2 lata.Czy w sytuacji kiedy chce wrócić na stałe do Polski, jest możliwość rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego, czy nawet będąc w Polsce i tak będzie musiał ponosić nadal koszty ubezpieczenia za mnie?
  Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie ;)

  W takiej sytuacji w momencie oddania pozwolenia na pobyt w gminie, otrzymujemy specjalny dokument, który możemy wysłać razem z listem rezygnacyjnym do ubezpieczyciela i wtedy ubezpieczenie będzie anulowane od momentu "wypisania się " w gminie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.Co sądzi pan o Krankenkasse Agrisano,czy warto zastanowic sie nad zmianą? Moja żona dostala info o podwyzce od nowego roku z 334,60 na 347,40. Jak narazie nie narzekam na zwroty kosztòw leczenia ale slyszalem ,ze są KK tańsze o ok 50 Sfr ,pyta ie tylko czy nie gorsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,

   W kwestii ubezpieczenia zdrowotnego sytuacja kas chorych oraz ich kosztów zmienia się każdego roku. Dlatego warto co roku sprawdzać koszty ubezpieczenia i porównywać.

   W razie potrzeby zapraszam do kontaktu :http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/kontakt/

   Usuń
 7. Witam jak uzyskać zwrot z krankasse na polskie konto czekam juz od roku na przelew

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,

   W tym przypadku wszystko zależy od tego jak wygląda sytuacja. Natomiast w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego zwroty są tylko dla osób mających meldunek w Szwajcarii. W innych przypadkach trzeba dokładnie dopytać ponieważ mogą pojawić się problemy z wypłatą za granicę.

   Usuń
 8. Witam

  Mam pytanie jezeli zameldowalam sie np 1 lipca a ubezpieczenie wykupilam we wrzesniu czy za miesiace wstecz musze zaplacic. Place od dnia zameldowania czy od dnia wykupu ubezpieczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie.

   Generalnie prawo oraz oficjalne informacje komunikowane przez administrację Szwajcarii mówią, iż mamy 3 miesiące na wybór ubezpieczyciela natomiast ubezpieczenie powinno rozpocząć się od momentu rejestracji w gminie.

   W niektórych przypadkach w związku z brakiem jednoznacznych informacji niestety naliczane są bardzo wysokie opłaty wstecz ( do daty zameldowania w gminie- data w prawym dolnym rogu pozwolenia na pobyt). Warto wcześniej dopytać kogoś kto zajmował się takimi sprawami. W niektórych przypadkach da się wynegocjować lepsze warunki i nie płacić wstecz ( tutaj sytuacja każdej osoby jest inna dlatego warto indywidualnie to przeanalizować) W razie potrzeby proszę o kontakt :http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/kontakt/

   Usuń