niedziela, 23 marca 2014

Dentysta w Szwajcarii, czy ubezpieczenie podstawowe pokrywa jakieś koszty?

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii zwraca koszty leczenia dentystycznego jedynie w przypadkach poważnej choroby, której nie można uniknąć. Listę tych chorób możemy znaleźć pod linkiem : http://www.admin.ch/opc/fr/classified-compilation/19950275/index.html#a18

Ubezpieczenie podstawowe pokrywa również leczenie dentystyczne powypadkowe jeżeli żadne inne ubezpieczenie nie zwraca kosztów takiego leczenia.

Za standardowe leczenie stomatologiczne czy też kontrole nie otrzymamy natomiast zwrotu żadnych środków.


Pamiętajcie, że chcąc mieć dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne w Szwajcarii będziemy jako osoba dorosła lub dziecko (najczęściej po 5-6 roku życia) przejść kwestionariusz zdrowia, lub udać się do dentysty. Dlatego też warto jest pomyśleć o takim ubezpieczeniu dużo dużo wcześniej.(Szczególnie dla dzieci)

Rada: Jeżeli chodzi o leczenie ortodontyczne dla dzieci jest ono bardzo ważne oraz bardzo drogie, dlatego bardzo ważne jest, aby pomyśleć o tym gdy dziecko jest jeszcze małe wtedy ubezpieczenie to będzie relatywnie tanie.

W każdej kasie chorych istnieje, takie ubezpieczenie, warto jednak dobrze dowiedzieć się jaki % kwoty leczenia jest zwracany, często jest to jedynie 50 % kosztów lub 75% . Istnieją natomiast również kasy chorych, które oferują leczenie ortodontyczne ,które zwracane jest w 80 % lub jest gratis w ubezpieczeniu dodatkowym, co jest wielką zaletą.

Biorąc pod uwagę koszt leczenia ortodontycznego, które jest bardzo częste w przypadku dzieci jest to koszt powyżej 10 000 CHF (przykład z doświadczenia).


Dlatego warto porównywać ;)
 


1 komentarz:

  1. A to ciekawe, dzięki za przedstawienie, jak to wygląda w innym kraju :)
    Fakt, z tego co słyszałam, usługi dentystyczne w takich krajach jak Szwecja, czy Szwajcaria są jeszcze droższe niż w Polsce - zapewne więc opłaca się przy okazji wizyty w rodzinnych stronach zajrzeć także do rodzimego dentysty.

    OdpowiedzUsuń