sobota, 7 lutego 2015

Płaca minimalna i średnie zarobki


  Szwajcarskie prawo nie określa płacy minimalnej ani średnich zarobków. W większości wypadków poziom wynagrodzenia jest uzgadniany pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w trakcie procesu rekrutacji.
Oprócz indywidualnych umów o pracę, poszczególne branże i przedsiębiorstwa negocjują także różnego rodzaju układy zbiorowe pracy. Związki zawodowe oraz pracodawcy (lub federacje pracodawców) uzgadniają pewne elementy umów, w tym przepisy dotyczące wynagrodzeń, kontynuacji wypłaty wynagrodzeń, urlopów, godzin pracy oraz rozwiązywania stosunku pracy. Dla niektórych zawodów o słabej reprezentacji związkowej, a nie objętych układem zbiorowym, władze mogą wydać standardowe umowy o pracę.
Internetowy kalkulator płacy Konfederacji Szwajcarskich Związków Zawodowych pozwala na uzyskanie pewnego rozeznania na temat typowych szczebli płacowych wynikających z posiadanego doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonywania danej pracy w Szwajcarii.
Istotne z punktu widzenia Polaków szukających pracy w Szwajcarii jest rozeznanie na jakiego typu pracowników pojawia się zapotrzebowanie. Rynek pracy w Szwajcarii jest stosunkowo mały, lecz jednocześnie bardziej wyspecjalizowany. To znaczy, że raczej pracy nie znajdą tam pracownicy niewykwalifikowani, a to właśnie do prostych prac Polacy wyjeżdżają za granicę bardzo często. W związku z procesem starzenia się społeczeństwa, który dotyka także Szwajcarię, szansę na zatrudnienie powinni mieć przede wszystkim wykwalifikowani opiekunowie osób starszych ale także kucharze, kelnerzy, pielęgniarki oraz robotnicy specjalistyczni, np. monterzy instalacji stalowych.
Typowa wysokość wynagrodzenia rocznego w niektórych zawodach w tysiącach franków szwajcarskich*:
źródło: szwajcaria.net
robotnik niewykwalifikowany
30 - 40
robotnik o średnich kwalifikacjach
38 - 45
mechanik precyzyjny
44 - 60
elektromechanik
44 - 60
sekretarka (wym. dwa języki)
40 - 50
doświadczona sekretarka (3 języki)
50 - 60
młodszy księgowy
50 - 65
starszy księgowy
65 - 90
kreślarz
46 - 58
inżynier
56 - 68
doświadczony inżynier
68 - 84
mistrz
60 - 75
szef produkcji
65 - 90
kierownik wydziału
min. 80
dyrektor
min. 100
*Podane stawki obejmują tzw. trzynastą pensję wypłacaną zazwyczaj w grudniu. Wliczone są także koszty urlopów (20 dni) i dni świątecznych wolnych od pracy (9). Obciążenia socjalne w wysokości 17,05 % od wymienionych kwot są ponoszone przez pracodawców.
Warto podkreślić, że zasada równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn jest wyrażona zarówno w Konstytucji Federalnej jak i w ustawie o równouprawnieniu. Obie płcie muszą być jednakowo wynagradzane za wykonywanie takiej samej pracy. Istnieje federalne biuro ds. równouprawnienia, w którym można uzyskać poradę co należy zrobić w przypadkach dyskryminacji w płacy ze względu na płeć.

6 komentarzy:

 1. Witam, mam pytanie, bo właśnie byłem kilka dni temu na rozmowie o prace i kiedy doszło do kwestii wynagrodzenia facet zaproponował wynagrodzenie 4200chf pomachał mi jakims kodeksem przed nosem i powiedział, ze nie może mi więcej dac przez pierwszy rok pracy, bo właśnie taką stawkę reguluje ten kodeks, po roku powiedział, ze może mi dać podwyzkę na 5000chf. Chodzi o pracę na budowie (byłbym multipracownikiem - operator koparki, ładowarki i kierowca LKW) doświadczenie i papiery z Polski, i doświadczenie na LKW już w Szwajcarii). Czyli wnioskuję, po wpisie, że mogę się spokojnie targować na bardziej dogodną stawkę, czy niekoniecznie?

  OdpowiedzUsuń
 2. 5000 chf i jeszze ci malo? nie masz studiow a jedynie uprawnienia na 3 maszyny i chcialbys zarabiac jak inzynier po studiach? troche pokory i nie dziaduj koles!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ty to rzeczy studia mają? Mieszkam w tym kraju i wiem że na budowach lepiej płacą niż w biurach....Tak więc targuj się kolego. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. A co ty to rzeczy studia mają? Mieszkam w tym kraju i wiem że na budowach lepiej płacą niż w biurach....Tak więc targuj się kolego. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Ludziska proszę was tylko bez zawiści.
  Jak ma szanse zarabiać więcej niz 5000CHF to NIECH ZARABIA!!!.
  Zazdrośniku fee..
  Jestem tu juz rok z kawałkiem obracam się w rożnych środowiskach (grupach etnicznych narodowych). I JAKIE SPOSTRZEŻENIA?
  Ano takie że Portugalczyk naprawia auto u Portugalczyka,
  Kosowian u Kosowianina, Hiszpan zatrudnia NAJPIERW Hiszpana, Grek poszuka greka do ułożenia płytek,
  Po prostu wspierają sie .
  Tylko nam kiedyś ktoś wmówił że WSTYD BYĆ POLAKIEM.!!!
  I potem takie wpisy jak ten powyżej.
  Jeśli uważasz że mało zarabiasz jako początkujący inżynier negocjuj swoja stawkę , pokaż co potrafisz itd itp. Ale na miłość Boską nie bądź ZAZDROŚNIKIEM!!
  Wu z SO

  OdpowiedzUsuń
 4. Szwajcaria jest specyficznym krajem, gdzie w wielu dziedzinach osoby ,które posiadają doświadczenie i specjalizację mogą zarabiać bardzo dobre pieniądze. Wiele firm oraz bardzo złożony rynek pracy od gospodarstw po specjalistyczne firmy biotechnologiczne szukają pracowników. Bardzo użyteczny język niemiecki i francuski, a w wielkich koncernach damy rade pracować też w angielskim. Trzeba próbować . Powodzenia

  OdpowiedzUsuń