sobota, 24 marca 2018

Jesteś ubezpieczony w Assura ? Musisz to wiedzieć !

Bardzo wiele osób w ostatnim czasie pyta mnie, bo nie rozumie funkcjonowania swojego Ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii.

To prawda jest wiele elementów w tej dziedzinie, które są zawiłe i dodatkowo u każdego ubezpieczyciela może działać to inaczej.

Dzisiaj przybliżam kilka elementów, które dla wielu osób nawet posiadających to ubezpieczenie jest totalną nowością , a tak nie powinno być wybierając dany model ubezpieczenia zdrowotnego.

A mianowicie dzisiaj opowiadamy o modelu Pharmed !  
Czy ktoś wie co to oznacza i jakie warunki zawiera ten model ubezpieczenia w Assura?


Pharmed czyli specyficzny model ubezpieczenia zdrowotnego w Assura, zawiera model lekarza rodzinnego, ale UWAGA ze specjalnymi restrykcjami jeżeli chodzi o zakup leków, jak opisuje Assura w swoich warunkach umowy w części trzeciej odpowiadającej opcji Pharmed mówi iż każda osoba wybierająca ten model ubezpieczenia zobowiązuje się umową do kupowania leków tylko w aptekach figurujących na listach kasy chorych Assura co w wielu przypadkach oznacza kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania.


Dodając do tego iż za leki musimy zapłacić najpierw z własnej kieszeni w Assura nawet w niektórych przypadkach przy potężnych kwotach leków opiewających na kilka tysięcy chf (system funkcjonowania ubezpieczenia w Assura objaśniony tutaj przez Annę Muc http://szwajcaria-finanse.blogspot.ch/2017/10/tiers-garant-und-tiers-payant-czyli-jak.html)


Wiele osób jest zaskoczonych tego typu funkcjonowaniem , bo nigdy nie zostało to wytłumaczone.


Lista kilku aptek w Twoim kantonie można znaleźć na stronie Assura.

Wniosek/Rada

W szczególności dla dzieci lepiej wybrać ubezpieczenie dobrze oceniane i bez potrzeby udawania się do specyficznych aptek, a także bez obowiązku opłacania leków z góry.

Większość ubezpieczeń działa inaczej niż Assura w tym modelu ubezpieczenia, a różnica kosztu od tego roku zatarła się i to bardzo wyraźnie, co sprawia iż przy porównywalnej cenie ubezpieczenia zdrowotnego biorąc pod uwagę również wiele rabatów rodzinnych  można mieć praktycznie w każdym regionie Szwajcarii dobre lub bardzo dobre Ubezpieczenie w porównywalnej cenie do Assury lub tańszej , która oceniana jest jako najgorsza.

Przykład dla kantonu Fribourg dla osoby urodzonej w 1993 roku, przy franszyzie 2500 chf

Opcja Assura Pharmed 221,45 chf , a inne dużo lepiej oceniane kasy chorych bez różnego rodzaju dodatkowych restrykcji to np. Sanitas, Helsana lub CSS są o kilkanaście CHF miesięcznie tańsze.3 komentarze:

 1. Proszę podać konkretnie ile wynosi cena dodatkow w tych kasach co Pan wymienił

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykład dla Kantonu Fribourg (Dudingen).

  Ubezpieczenie Assura (najgorzej oceniane w Szwajcarii z opcją Pharmed) 221.45 chf - umowa tylko na 5 lat.

  Ubezpieczenie CSS z lekarzem rodzinnym oraz pełnym ubezpieczeniem dodatkowym 215.60. Dodatkowo umowa najczęściej na 3 lata co daje większe możliwości zmiany

  Takich przypadków jest wiele. Warto zwracać uwagę na jakość i ocenę osób ubezpieczonych, bo kiedyś na pewno my będziemy pacjentami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń