czwartek, 19 lipca 2018

Początek i koniec ubezpieczenia wypadkowego w Szwajcarii (LAA)

Początek i koniec ubezpieczenia wypadkowego w Szwajcarii (LAA)

Niestety ostatnio uległem wypadkowi poza pracą w trakcie meczu siatkówki w amatorskiej lidze siatkówki. Patrząc na procedurę i wiele pytań jakie sobie zadawałem na szczęści znałem odpowiedzi na większość pytań jakie mogą się pojawić, ale patrząc na proces i analizując go od wewnątrz stwierdziłem ,że dla osoby która nie miała nigdy z tym styczności warto wiedzieć chociaż coś więcej. Często natomiast dana procedura lub kwestia zgłoszenia zależy od instytucji w jakiej ubezpieczenie wypadkowe zostało zaakceptowane.Jak to w Szwajcarii bywa każdy pracodawca może wybrać indywidualnie warunki zabezpieczenia swoich pracowników,w niektórych przypadkach będzie to zabezpieczenie lepsze na przykład na poziomie prywatnym z możliwością wyboru lekarza prowadzącego oraz rewelacyjne warunki szpitalne, w innych przypadkach może to być tylko obowiązkowe najniższe zabezpieczenie.

Obowiązkowe ubezpieczenie rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia stosunku pracy lub kiedy zaczyna się prawo do wynagrodzenia, jednak w każdym przypadku od momentu podjęcia drogi do pracy przez pracownika . Ustaje natomiast w dniu 31. dnia po zakończeniu uprawnienia do co najmniej połowy wynagrodzenia.

Po zakończeniu obowiązkowego ubezpieczenia, nieprofesjonalne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może zostać przedłużone w drodze umowy do sześciu miesięcy (nie jest to automatyczne i wiąże się z wypełnieniem odpowiednich wniosków).

W przypadku ubezpieczenia opcjonalnego umowa określa początek; kończy się natomiast w momencie zakończenia działalności zarobkowej, ale umowa może przewidywać przedłużenie jej o trzy miesiące.


Świadczenia jakie obejmuje ubezpieczenie wypadkowe w Szwajcarii?

Ustawa definiuje trzy kategorie przypadków objętych ubezpieczeniem:

• wypadek, który powoduje szkodę, nagłym i mimowolnym zdarzeniem, przyniesionym do ludzkiego ciała przez nadzwyczajną zewnętrzną przyczynę. Ktokolwiek upadnie i złamie nogę, doznaje wypadku. Kto odczuwa ból w plecach podnoszenia ładunku w swojej pracy nie ulegnie wypadkowi, ponieważ ból może pochodzić z chorobą non-zawodowej. Może również pochodzić z urazu podobnego do wypadku;


• obrażenia ciała podobne do następstw wypadku, pod warunkiem, że nie są one przeważnie spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem. Należą do nich złamania, dyslokacje, zerwania mięśniowe itd., których pełna lista pojawia się w przepisach prawa (art. 6 ust. 2 LAA);


• choroby zawodowe, które kwalifikują się do świadczeń z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli są należne „wyłącznie lub głównie w ramach wykonywania działalności zawodowej do substancji szkodliwych lub niektórych prac.” Substancje i prace wymienione są w rozporządzeniu. Inne choroby są brane pod uwagę, jeżeli można udowodnić, że zostały spowodowane wyłącznie lub w przeważającej mierze przez wykonywanie działalności zawodowej.Nawroty i następstwa są objęte ubezpieczeniem.


Rada

W wielu przypadkach wiele osób jest podwójnie ubezpieczonych poprzez podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii od wypadków. Może to być źródło oszczędności na poziomie nawet 300 chf rocznie także warto się temu przyjrzeć.

Innym ważnym elementem jest fakt iż każdy pracodawca dobierając zabezpieczenie może wybrać własne warunki. Dlatego albo w umowie o prace albo w dokumentach odnośnie warunków zatrudnienia dobrze jest przyjrzeć się jak to wygląda !

Mam nadzieję .że  te informacje nie będą wam użyteczne co będzie znaczyło ,że nie mieliście problemów związanych z wypadkiem .

Analiza finansów w Szwajcarii: http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/

6 komentarzy:

 1. Dzien dobry Panie Macku. A co jesli wypadek mial miejsce w miejscu publicznym ? /sklep / - nie z mojej winy. I jak,od kogo zdobyc formularz ,, Zivilrechtlicher Schadenersatzanspruch,, ? Jak wyglada ta procedura ? Pozdrawiam i bede wzdzieczna za odpowiedz. Jagoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie, biorąc pod uwagę ,że ubezpieczenie wypadkowe w Szwajcarii (w większości przypadków) jest to obowiązkowe ubezpieczenie pracodawcy wtedy ,należy to zgłosić do ubezpieczyciela i on poinformuje o procedurze jaką nalezy przejść. W przypadku braku pracodawcy będzie to ubezpieczenie zdrowotne/ prywatne ubezpieczenie pensji.

   Usuń
 2. a jeżeli zuzyciu ulega np łękotka , w wyniku długoletniej pracy np na budowie co wtedy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Tutaj sprawa będzie zapewne sporna ze strony ubezpieczenia wypadkowego co oznacza ,że Ubezpieczyciele (chorobowi oraz zwypadkowi) będą często chcieli przerzucićwinę na kogoś innego. Co do zasady może to być choroba zawodowa (w tym przypadku jest to traktowane jako wypadek) lub jako rozwijający się problem zdrowotny ,wtedy w Szwajcarii będzie to uznane jako choroba. Ale sprawa może być sporna ponieważ są duże różnice w wypłacie pensji w obu przypadkach ,dletego dobrze byłoby mieć tzw. ubezpieczenie prawne w Szwajcarii. https://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/ubezpieczenia-oc-prawne-w-szwajcarii/

   Usuń
 3. A co jesli wypadek zdarzyl sie w miejscu publicznym komus,kto juz jest na emeryturze ?. Malo tego sprawa ,,niesprawnosci,,ciagnie sie juz 11 m-cy bez wyraznych postepow leczenia i do tego doszly niemale skutki uboczne. W dodatku poszkodowana osoba musi sama pokrywac koszty leczenia.Chyba cos jest tu nie tak mysle.

  OdpowiedzUsuń
 4. wtedy sytuacja jest sporna i najczęściej trzeba kontaktować się z adwokatem. Ubezpieczenie wypadkowe będzie chciało się wykręcić.

  OdpowiedzUsuń