sobota, 4 sierpnia 2018

Wakacje za granicą czyli o czym należy pamiętać mieszkając w Szwajcarii??

Jak znaleźć odpowiednią kombinację? Ubezpieczenie podróżne w Szwajcarii

Chociaż rynek w Szwajcarii jest pełen różnego rodzaju ubezpieczeń, niewiele jest takich, które obejmują wszystkie obszary ryzyka. Aby uniknąć luk ubezpieczeniowych i nadmiernego ubezpieczenia,  warto sprawdzić kilka elementów i się nad nimi zastanowić.  Za granicą podstawowe ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe nie zawsze wystarcza na pokrycie kosztów problemów napotkanych podczas wakacji. Pokrycie braków, „ubezpieczenie podróżne” są oferowane przez wielu aktorów na  rynku : ubezpieczenie zdrowotne, ogólnych lub specjalistycznych ubezpieczycieli, stowarzyszeń transportowych, emitentów kart kredytowych ... Produkty te nie są porównywalne, ponieważ nie pokrywają tych samych potrzeb. Główne rodzaje ryzyka dzielą się na trzy szerokie kategorie:


 ⇨ Utrudnienia przed odlotem wymuszające anulowanie podróży. W tej dziedzinie ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie wypadkowe nie zwracają niczego !

 ⇨ Napotkanie na różne problemy występujące na miejscu ,i które mogą wymagać pomocy: poszukiwanie, ratowanie, awaryjne repatriację i innych zagrożeń, które zmuszają do skrócenia lub przedłużenia pobytu i które generują koszty. Tych, albo nie zwrócone, chyba że w przypadku choroby (do 500 fr., !) Lub wypadku (do 29,640 fr. Na każdy przypadek, który może być niewystarczające, na przykład w przypadku organizacji repatriacji samolotem pogotowia ratunkowego).

⇨Koszty leczenia (lekarze, szpitale) po chorobie lub wypadku. Są one objęte opieką w Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, na przykład w niektórych prywatnych klinikach), ale nie w całości na świecie: tam refundacja jest przyznawana tylko do podwójnej kwoty, która w porównaniu z leczeniem  podobnego problemu w Szwajcarii, tylko świadczenia obejmujące podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii. Jednak w niektórych krajach rachunki za szpital często przekraczają te stawki.

Ideałem jest wybranie ubezpieczenia obejmującego wszystkie trzy sektory jednocześnie, ale są one rzadkie i prawie zawsze wymagają dodania dodatkowych modułów. Możliwe jest również łączenie dwóch różnych produktów, ale wtedy ryzyko jest podwójnie ubezpieczone i za nic płacone. Poniższa tabela służy do identyfikacji kosztu ubezpieczenia podróżnego w Szwajcarii.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii

Tak zwane systemy ambulatoryjnych ubezpieczeń zdrowotnych (obejmujące np. Leki alternatywne, wydatki na prewencję zdrowia, okulary itp.) ,bardzo często zawierają moduł obejmujący koszty leczenia za granicą. Osoby ubezpieczone są już objęte ubezpieczeniem, często nie wiedząc o tym, w tym przypadku kwestia leczenia i transportu będzie już ubezpieczona i nie ma sensu jej dublować.

Ubezpieczenie podróżne w Szwajcarii

źródło:  https://www.bonasavoir.ch/
 Chociaż są przeznaczone specjalnie do podróży, nie pokrywają kosztów leczenia za granicą. Innymi słowy, podróżując poza Unię Europejską, ważne jest uzupełnienie pokrycia poprzez dobranie odpowiedniego dodatku . Zwykle są zawierane na okres jednego roku, chociaż niektóre są oferowane również na krótsze okresy. Często jednak jednorazowa premia jest korzystna tylko wtedy, gdy podróż jest krótka (mniej niż 14 dni) i niedroga.

W wielu przypadkach trzeba sprawdzić ubezpieczenie i pakiety ubezpieczenia mieszkania ,które np. w ofercie Helvetia w specjalnych warunkach jest zapewnione już ubezpieczenie podróżne oraz ubezpieczenie anulacji. Wiele osób posiada również assistance, dzięki  czemu nie ma potrzeby dodatkowych jednorazowych ubezpieczeń ( uwaga nie mylić z Assistance Auta) .

Ubezpieczenie od anulacji

Idealny dla osób, które już mają ubezpieczenie komplementarne w Szwajcarii
, są często oferowane w momencie zakupu biletu.Bardzo często za to ubezpieczenie płacimy kilkakrotnie przy każdym bilecie oraz rezerwacji większych wakacji, a można tego uniknąć mając  np. pakiet ubezpieczenia mieszkania ,który obejmuje już te zabezpieczenia.


Rada:
Biorąc pod uwagę , że często planując wakacje nie myślimy o ubezpieczeniach, dlatego warto wykupić pakiet ubezpieczenia (np. w ubezpieczeniu zdrowotnym część dodatkowa oraz w ubezpieczeniu mieszkania ubezpieczenie anulacji i assistance za granicą) , dzięki którym z jednej strony :
  • oszczędzamy czas ( nie musimy za każdym razem myśleć czy jesteśmy dobrze ubezpieczeni
  • oszczędzamy pieniądze (nie ma potrzeby wykupować za każdym razem i do każdej rezerwacji ubezpieczenia anulacji oraz wakacji)
  • posiadamy odpowiednie zabezpieczenie 
Można również wykupić ubezpieczenie podróżne (ceny w tabeli). W tym przypadku trzeba uważać na zakres każdego z nich. Poza tym niektóre możemy wykupić tylko internetowo i trzeba dobrze przeczytać warunki umowy przed jego wykupieniem.

Co ja posiadam ?? Zdecydowałem się na wersję bardziej prostą i oszczędność czasu wybierając połączenie ubezpieczenia zdrowotnego (dodatkowego) oraz dobrego ubezpieczenia mieszkania. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza