wtorek, 29 kwietnia 2014

Drugi filar- podstawy.

Po krótkiej przerwie świątecznej wracamy do pracy. Mam nadzieję, że spokojnie spędziliście święta i jesteście gotowi, aby lepiej zrozumieć szwajcarski system finansowy oraz polepszyć w miarę możliwości swoje zabezpieczenie.

Dzisiaj kilka słów na temat podstaw 2 filaru czyli LPP oraz często nazywanego w niemieckiej części Szwajcarii BVG.  A więc zaczynamy !

Fundusz emerytalny ( II filar) czyli fundusz zawodowy dąży do tego, aby uzupełnić braki wynikające z zabezpieczenia wynikającego z I filaru. Celem jest osiągnięcie po zsumowaniu I oraz II filaru około  60 % ostatniej pensji. 

II filar obowiązuje zatrudnionych już posiadających AVS/AHV i mających roczny dochód przekraczający 21'150 CHF (stan prawny w momencie pisania).

W związku z działaniem II filaru i jego zasadami często pojawia się wiele pytań takich jak np.

Co z osobami prowadzącymi własną firmę w Szwajcarii ( jednoosobowa działalność gospodarcza)???

Jak wygląda sytuacja osób, które pracując mniej lub na pomniejszonych etacie nie osiągają rocznie kwoty prawne ustalonej, dla której pracodawca jest zobligowany opłacać II filar?

Czy osoba zarabiająca ponad 100 000 chf rocznie będzie dobrze zabezpieczona poprzez II filar?

Czy dzięki dobremu wykorzystaniu II filaru możemy łatwiej stać się właścicielem domu lub mieszkania w Szwajcarii? Czy możemy zaoszczędzić podatki i jak?

Te i wiele wiele pytań powstają w momencie, kiedy interesujemy się swoimi oszczędnościami i nie lubimy przepłacać za podatki.

Warto dobrze znać zasady i możliwości związane z II filarem w Szwajcarii , bo dzięki temu łatwiej jest oszczędzać, płacić mniejsze podatki i realizować swoje cele finansowe !  


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza