wtorek, 14 stycznia 2014

Brak wyboru ubezpieczenia zdrowotnego ... Co teraz?

Brak wyboru ubezpieczenia zdrowotnego w określonym okresie 3 miesięcy od daty przyjazdu (zapisania się w gminie) do Szwajcarii może być bardzo kosztowne.

Ubezpieczenie zacznie obowiązywać od momentu podpisania dokumentów . Ubezpieczyciel natomiast nie jest zobowiązany ponieść kosztów,które wystąpiły przed podpisaniem umowy z kasą chorych.  W zależności od tego czy spóźnienie jest z naszej winy czy nie, prawo przewiduje i daje możliwość Ubezpieczycielom na naliczenie dodatkowych opłat związanych z opóźnieniem w wyborze ubezpieczenia. Opłaty te mogą być naliczone na okres dwukrotnie dłuższy niż nasze spóźnienie z wyborem ubezpieczenia.

W praktyce wygląda to bardzo różnie i każda kasa chorych w zależności od przyjętych przez siebie warunków, ustala indywidualnie kary.  Nie ma generalnej zasady ile mogą wynosić dodatkowe opłaty.

Z doświadczenia z klientami wiem, iż można się spotkać z różnymi możliwościami, takimi jak dodatkowe opłaty w wysokości na przykład 30% składki. 

Biorąc pod uwagę problemy, szczególnie te administracyjne, jakie mogą na Was czekać przy spóźnieniu się z wyborem podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, lepiej postarać wcześniej porównać i wybrać ubezpieczenie w ustawowym terminie.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza