niedziela, 12 stycznia 2014

Obowiązek Ubezpieczenia zdowotnego w Szwajcarii

 Na co dzień spotykam się z bardzo wieloma osobami, które przybywają do Szwajcarii i potrzebują ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego chciałbym napisać o kilku sytuacjach ,które mogą być pomocne w tym, aby zrozumieć co mówi prawo oraz jakie możemy spotkać sytuacje w związku z obowiązkiem ubezpieczenia.

Generalnie rzecz biorąc wszystkie osoby, które mieszkają w Szwajcarii bez względu na narodowość są zobowiązane do ubezpieczenia się w okresie 3 miesięcy od momentu przyjazdu (zarejestrowania się w gminie) do Szwajcarii.

Skupiając się na tym jak to działa i z jakimi przypadkami możemy się spotkać ?

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest obowiązkowe, każda osoba mająca kontrakt o pracę dłuższy niż 3 miesiące ma obowiązek ubezpieczenia od momentu przyjazdu do Szwajcarii ( data zarejestrowania się w gminie)

Ubezpieczyciel jako początek ubezpieczenia określa datę,  która widnieje na naszym pozwoleniu na pobyt.

Jest możliwość odroczenia Ubezpieczenia w pierwszych 3 miesiącach. Należy udać się do kantonalnego urzędu Ubezpieczenia zdrowotnego i złożyć odpowiedni wniosek. Biorąc pod uwagę iż zabezpieczenie w Szwajcarii jest bardzo drogie, a koszty leczenia w większości przypadków takie odroczenie nie jest możliwe.

Dlatego też należy przygotować się na opłątę składek od momentu przyjazdu do Szwajcarii.

W niektórych przypadkach jest możliwość Ubezpieczenia później natomiast sąto bardzo rzadkie sytuacje.

Warto pamiętać iż osoba, która nie ubezpieczy się w ciągu pierwszych 3 miesięcy może być automatycznie przypisana do ubezpieczenia bez możliwości wyboru opcji .

Istnieje wiele wyjątków  od obowiązku ubezpieczenia, o których będę pisał w kolejnych postach.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza