piątek, 17 stycznia 2014

Szwajcaria wprowadza ograniczenia dla imigrantów

Szwajcarski rząd postanowił wczoraj, że obywatelom krajów członkowskich UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy, nie będzie przysługiwała pomoc społeczna.

"Rada Federalna (rząd) zdecydowała, że wprowadzone zostaną ograniczenia na poziomie całego kraju: obywatele UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, aby szukać tu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej. Dotyczyć to będzie również ich rodzin" - głosi komunikat Federalnego Urzędu ds. Migracji.

Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Lichtenstein i Norwegia) przebywające w Szwajcarii nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy.

W Szwajcarii rośnie liczba imigrantów pochodzących z krajów unijnych, podczas gdy napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

9 lutego Szwajcarzy mają się wypowiedzieć z referendum na temat inicjatywy populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy - przypomina AFP.

Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.

źródło: PAP/16.01.2014

1 komentarz:

  1. Jesli 9 lutego zostanie zaakceptowana inicjatywa ograniczenia imigracji, Unia europejska nie bedzie wznawiac dyskusji ze Szwajcaria na temat wolnego przeplywu czlonkow UE.Wedlug Viviane Reding, rynek wewnetrzny UE jest do wziecia caly, a nie czesciowo jak to Szwajcaria probuje robic od kilku lat. Dla francuskojezycznych, polecam artykul Le Matin: http://www.lematin.ch/suisse/suisse-peut-choisir-plait/story/22189097

    OdpowiedzUsuń