wtorek, 20 maja 2014

II FIlar, a wyjazd ze Szwajcarii ??


Świetne możliwości jakie dawał sposób "przymusowych" oszczędności II filaru, które można było zabrać z łatwością opuszczając Szwajcarię zmieniły się wraz z wejściem w życie w 2007 roku prawa o wolnym przepływie osób pomiędzy Unią Europejską oraz Szwajcarią.  Zmiany związane z relacjami między Szwajcarią, a unią europejską wpłynęły również na możliwości wypłaty środków z II filaru w momencie opuszczenia Szwajcarii.

Jednym z elementów tych dwustronnych relacji była koordynacja narodowych systemów socjalnych. Każde z państw zatrzymuje oczywiście swój własny system socjalny. Umowy dwustronne miały na celu zrównanie w prawach osób opuszczających Szwajcarię oraz inne kraju Unii Europejskiej.

W związku z tymi zmianami również środki, które dana osoba zbierała na emeryturę poprzez II filar w Szwajcarii nie mogą już być wybrane tak łatwo jak poprzednio oraz nie w całości.

Każda instytuacja stosuje prawo inaczej dlatego jest wiele odrębnych przypadków osób, które wypłaciły środki lub też nie udało im się tego zrobić.

 Najlepsze rozwiązania jeżeli chodzi o środki z II na Emeryturę ??

Jestem do waszej dyspozycji  !6 komentarzy:

 1. Witam! Czy istnieje możliwość wypłaty II filaru przy wyjeździe ze Szwajcarii na stałe? Co należałoby zrobić, aby odzyskać te pieniądze? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Istnieje. Ja wypłaciłam na okoliczność zakupu mieszkania w listopadzie 2015. Formalności zajęły 3 tygodnie. Można też się starać o wypłatę, jeśli w planach jest otwarcie firmy -nie wiem jednak, czy to dotyczy tylko terenu Szwajcarii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A można coś więcej?

   Usuń
  2. Moja żona w również opuściła Szwajcarię. Miała ubezpieczenie II filaru w BVK. Została poinformowana, iż może jej zostać wypłacona tylko część zgromadzonych środków. W jaki sposób można odzyskać całość środków, w grę wchodzi również zakup mieszkania. Będę wdzięczny wskazówki.

   Usuń
 3. Wróciłam do PL - macierzystego kraju. To bardzo ważne, bo umowy dwustronne różnią się w zależności do jakiego kraju się wyjeżdża z CH.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wyjaśniałem już wielu osobom ,każda sytuacja jest inna i trzeba ją przeanalizować odrębnie. Biorąc pod uwagę około 2000 instytucji II filaru w Szwajcarii może być wiele specyfikacji wynikajacych z warunków wprowadzonych przez daną instytucję. Wiele takich przypadków już przeprowadziłem i zakończyłem pomyślnie. W razie pytań http://ubezpieczenia-szwajcaria.pl/kontakt/

  OdpowiedzUsuń