piątek, 2 maja 2014

Zrozumieć swój II filar ?? Praktyka

Jak dobrze wiecie system zabezpieczenia socjalnego oraz emerytalnego w Szwajcarii jest bardzo złożony. Jesteśmy w II filarze czyli LPP/BVG.  Certyfikat z II filaru jest jednym z najważniejszych elementów, naszego życia finansowego w Szwajcarii biorąc pod uwagę kwestię zabezpieczenia siebie oraz rodziny jak i sytuacja emerytalna. Jest jednak również jednym z najtrudniejszych do zrozumienia. (Poniżej przykład certyfikatu z II filaru)
Certyfikat II filaru daje nam (jeżeli wiemy jak go analizować) może dać nam wiele cennych informacji o naszej sytuacji. Ale do Rzeczy !!!

Przez kilka następnych wpisów spróbuje wam wyjaśnić jak to wszystko działa.


1. DANE OSOBOWE

Na początku każdego certyfikatu z II filaru znajdziemy dane osobowe, a mianowicie, stan cywilny, imię, nazwisko, numer ubezpieczenia, data urodzenia oraz data przejścia na emeryturę.

2.  PŁACA UBEZPIECZONA

Ta część dotyczy płacy rocznej. Od tej sumy w II filarze odejmujemy ustaloną kwotę, które ulega mianie co dwa lata. Dlaczego znajdujemy tutaj różnicę pomiędzy zarobkami rocznymi, a zarobkami ubezpieczonymi w II filarze? Z prostego powodu iż część tego zarobku jest ubezpieczone w I filarze.

Przykład (2014):

Płaca roczna 60'000 CHF
Płaca ubezpieczona 60'000- 24'570 = 35'430 CHF


Niektóre ubezpieczenia II filaru są bardziej hojne niż inne dla swoich pracowników. 


3. KAPITAŁ EMERYTALNY  ......


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza